| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Sukcesy polskiej gospodarki w ocenie przedsiębiorców

Sukcesy polskiej gospodarki w ocenie przedsiębiorców

Jednym z sukcesów polskiej gospodarki w ocenie przedsiębiorców jest utrzymanie wzrostu gospodarczego w czasie ogólnoświatowej recesji – podaje PKPP Lewiatan.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zaznacza, że Polska będzie jedynym krajem w UE, który osiągnie w tym roku wzrost gospodarczy.

Prognozowana roczna realna stopa wzrostu PKB w Polsce w 2009 roku wg różnych szacunków wyniesie od 1.5 proc. do 2,0 proc., podczas gdy średnia dla strefy euro wynosi - 4,2 proc.

Utrzymanie wzrostu PKB w Polsce zawdzięczamy kilku czynnikom: deprecjacji złotego w stosunku do euro i dolara w końcu 2008 i w pierwszym kwartale 2009 roku, która doprowadziła do silnego zmniejszenia importu do Polski (wzrost eksportu netto bezpośrednio poprawił dynamikę PKB), a także ekspansywnej polityce fiskalnej rządu.

Przyspieszony wzrost wydatków budżetowych przy cięciach podatkowych i w składkach rentowych podtrzymały konsumpcje krajową i ułatwiły wykorzystanie środków europejskich oraz przyspieszenie inwestycji infrastrukturalnych.

Pozytywna dynamika PKB zapobiegła jednocześnie niekontrolowanemu wzrostowi bezrobocia (poziom zatrudnienia w 2009 roku w istocie został w Polsce zachowany na rekordowym poziomie 16 mln osób).

Kolejnym sukcesem jest lepsze wykorzystanie środków unijnych, przełom w realizacji inwestycji infrastrukturalnych, zachowanie stabilności systemu finansowego i ograniczenie transferów dochodów wypracowanych w rentownych sektorach gospodarki do sektorów o niższej rentowności.

PKPP Lewiatan/IN 

Zobacz także: Finanase.wieszjak.pl  

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK