| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Sukcesy polskiej gospodarki w ocenie przedsiębiorców

Sukcesy polskiej gospodarki w ocenie przedsiębiorców

Jednym z sukcesów polskiej gospodarki w ocenie przedsiębiorców jest utrzymanie wzrostu gospodarczego w czasie ogólnoświatowej recesji – podaje PKPP Lewiatan.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zaznacza, że Polska będzie jedynym krajem w UE, który osiągnie w tym roku wzrost gospodarczy.

Prognozowana roczna realna stopa wzrostu PKB w Polsce w 2009 roku wg różnych szacunków wyniesie od 1.5 proc. do 2,0 proc., podczas gdy średnia dla strefy euro wynosi - 4,2 proc.

Utrzymanie wzrostu PKB w Polsce zawdzięczamy kilku czynnikom: deprecjacji złotego w stosunku do euro i dolara w końcu 2008 i w pierwszym kwartale 2009 roku, która doprowadziła do silnego zmniejszenia importu do Polski (wzrost eksportu netto bezpośrednio poprawił dynamikę PKB), a także ekspansywnej polityce fiskalnej rządu.

Przyspieszony wzrost wydatków budżetowych przy cięciach podatkowych i w składkach rentowych podtrzymały konsumpcje krajową i ułatwiły wykorzystanie środków europejskich oraz przyspieszenie inwestycji infrastrukturalnych.

Pozytywna dynamika PKB zapobiegła jednocześnie niekontrolowanemu wzrostowi bezrobocia (poziom zatrudnienia w 2009 roku w istocie został w Polsce zachowany na rekordowym poziomie 16 mln osób).

Kolejnym sukcesem jest lepsze wykorzystanie środków unijnych, przełom w realizacji inwestycji infrastrukturalnych, zachowanie stabilności systemu finansowego i ograniczenie transferów dochodów wypracowanych w rentownych sektorach gospodarki do sektorów o niższej rentowności.

PKPP Lewiatan/IN 

Zobacz także: Finanase.wieszjak.pl  

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK