| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Producenci zabawek nie przestrzegają prawa

Producenci zabawek nie przestrzegają prawa

Brak wymaganych przez prawo ostrzeżeń, informacji o producencie, znaku CE – to niektóre nieprawidłowości wykryte przez Inspekcję Handlową podczas kontroli zabawek prowadzonej na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Zastrzeżenia dotyczą 23 proc. produktów.

Inspektorzy na zlecenie Urzędu po raz kolejny sprawdzili, czy produkty dostępne na rynku nie stwarzają zagrożenia dla najmłodszych. Łącznie od stycznia do września br. skontrolowano 3, 160 tys. zabawek. Różnego rodzaju nieprawidłowości stwierdzono w 728 przypadkach (23 proc.).

Nadal problemem jest brak wymaganych ostrzeżeń na opakowaniach oraz brak instrukcji montażu – pod tym względem zakwestionowano 206 zabawek (6,5 proc.). Warto przypomnieć, że na opakowaniu powinniśmy znaleźć informacje o tym, że np. zabawa dziecięcą maszyną do szycia możliwa jest wyłącznie pod opieką doro

słych, latawca nie powinno się używać w pobliżu napowietrznych linii elektrycznych ani podczas burzy, a zestaw policyjny – nie służy do obrony.
Brak instrukcji również powinien zwrócić uwagę rodzica. Sposób montażu musi być dołączony do zabawek przeznaczonych do zawieszania – huśtawek, zjeżdżalni, lin. Nieprawidłowo zamocowane elementy mogą być przyczyną tragedii.

115 (3,6 proc.) skontrolowanych zabawek nie spełniło wymagań odnośnie ich wykonania. Zakwestionowano produkty przeznaczone dla dzieci poniżej 3 lat, od których łatwo odłączyć drobne elementy, przez co mogą być one połknięte przez najmłodszych podczas zabawy. Ponadto poziom głośności dźwięku niektórych zabawek przekraczał dopuszczalne limity (80 decybeli), grożąc uszkodzeniem słuchu malucha.

Kolejnym wykrytym zagrożeniem okazało się wyższe od dopuszczalnego stężenie ftalanów (substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie) w produktach dla najmłodszych. Inspektorzy zakwestionowali także zamieszczanie błędnych informacji dotyczących przeznaczenia produktów ze względu na wiek dzieci.

Przykładowo dotyczyło to sytuacji, gdy producent zastrzegał, że produkt jest nieodpowiedni dla malucha poniżej 3. roku życia. W toku kontroli takie informacje znaleziono np. na pluszowych maskotkach, klockach czy zestawach do piaskownicy. Zabawkami tego typu bawią się przede wszystkim maluchy do 3 lat, dlatego produkty powinny być wykonane w taki sposób, aby nie stwarzały żadnych zagrożeń.

W jednym przypadku z oznaczenia zabawki wynikało, że żadne dziecko nie może się nią bawić. Producent informował bowiem, że jego produkt jest jednocześnie nieodpowiedni dla dzieci powyżej 36 miesięcy oraz że nie nadaje się dla dzieci poniżej 3 lat, ze względu na małe elementy, które zawiera.

Rodzic, wybierając zabawkę, powinien zwrócić szczególną uwagę na to, czy zawiera ona magnesy albo części magnetyczne (są to np. literki, cyferki, klocki do przyczepiania na tablicach). Jeżeli tak, na opakowaniu powinny znaleźć się informacje o zagrożeniu dla zdrowia i życia dziecka. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że połknięte magnesy mogą złączyć się w organizmie dziecka, doprowadzając do uszkodzeń organów a nawet śmierci. Inspekcja skontrolowała 150 zabawek magnetycznych, z których 40 proc. nie zawierało wymaganego ostrzeżenia. W wyniku kontroli przedsiębiorcy wycofali je z obrotu i umieścili stosowne informacje.

W efekcie przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową kontroli, Prezes UOKiK wydała 99 decyzji w sprawie zabawek. W 17 z nich nakazano wycofanie produktów z obrotu.

Jednocześnie do organów ścigania skierowano 88 powiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na wprowadzeniu do obrotu wyrobów niespełniających zasadniczych wymagań. 82 postępowania UOKiK zakończyły się umorzeniem. Warto podkreślić, że Urząd umarza postępowanie wtedy, gdy zabawka spełnia zasadnicze wymagania, lub na żądanie UOKiK, jeszcze w toku postępowania, przedsiębiorca usunął wykryte nieprawidłowości lub wycofał produkt z obrotu.

UOKiK/IN
Zobacz także: Prawo konsumenta Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK