| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nadmierny formalizm utrudnia dochodzenia roszczeń

Nadmierny formalizm utrudnia dochodzenia roszczeń

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) konieczność przedstawienia w sprawie gospodarczej wszystkich wniosków dowodowych już w pozwie i w odpowiedzi na pozew utrudnia przedsiębiorcom dochodzenie roszczeń.

Konfederacja uważa, że przepis zobowiązujący pozwanego, by w ciągu 14 dni od doręczenia odpisu pozwu przedstawił wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody pod rygorem utraty prawa powoływania ich na późniejszym etapie procesu w istotny sposób utrudnia przedsiębiorcom dochodzenie swoich praw.

- Dla wielu małych firm decyzja o zaangażowaniu prawnika jest bardzo trudna, nie tylko z uwagi na wysokość ponoszonych kosztów, ale przede wszystkim z uwagi na nieznajomość rynku. Praktyka pokazuje, że małe firmy korzystają z pomocy prawnej tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Nim przedsiębiorca dokona wyboru prawnika, ucieka wiele cennego czasu. W praktyce powoduje to, że prawnik ma za mało czasu np. na analizę akt i przygotowanie w pełni uzasadnionej odpowiedzi na pozew – zaznacza Henryk Michałowicz, ekspert KPP.

I przypomina, że Trybunał Konstytucyjny w 2007 roku orzekł, iż procedura sądowa nie może stawiać przedsiębiorcom tak wysokich wymagań jak adwokatom czy radcom prawnym.

Trybunał uznał m.in. za niekonstytucyjny, rygor odrzucania przez sąd nieopłaconych zarzutów od nakazu zapłaty wniesionych przez samego przedsiębiorcę, bez uprzedniego wezwania go do naprawienia błędu. 

KPP/IN

Zobacz także: Przedsiębiorca w sądzie Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK