| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrost produkcji przemysłowej przekroczył oczekiwania MG

Wzrost produkcji przemysłowej przekroczył oczekiwania MG

Produkcja sprzedana przemysłu była w listopadzie wyższa o 9,8 proc. w stosunku do danych sprzed 12 miesięcy. W porównaniu z październikiem br. wzrosła natomiast o 1,9 proc. Analitycy Ministerstwa Gospodarki oczekiwali wolniejszego tempa wzrostu produkcji przemysłowej.

Wyższe od oczekiwań dane dotyczące listopada potwierdzają szacunki resortu, iż produkcja przemysłowa w ostatnim kwartale br. będzie rosła w tempie przekraczającym 5 proc. Zdaniem ekspertów MG, wzrost w ostatnim miesiącu tego roku może przekroczyć ten z listopada. W grudniu bieżącego roku odnotujemy bowiem ponownie jeden dzień roboczy więcej niż rok temu.

Dynamiczny wzrost produkcji przemysłowej potwierdza, iż wzrost gospodarczy w ostatnim kwartale br. przyśpieszy w porównaniu z okresem lipiec-wrzesień. Powinien on wynieść ok. 2,5 proc., zgodnie z wcześniejszą prognozą MG.

W porównaniu z analogicznym miesiącem 2008 roku, w listopadzie br. wzrost produkcji przemysłowej dotyczył zdecydowanej większości działów gospodarki, tj. 26 spośród 34. Najwyższy wzrost odnotowano w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o ponad 38 proc., pojazdów samochodowych i przyczep, o blisko 20 proc. oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o ok. 18 proc.

Wysoki wzrost wystąpił także w produkcji metali, o 16,3 proc., dziale, który najsilniej odczuł skutki spowolnienia notując głębokie spadki od jesieni ubiegłego roku.

MG/IN 

Zobacz także: Firma.wieszjak.pl 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK