| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > PE wspiera zagrożonych utratą pracy

PE wspiera zagrożonych utratą pracy

Parlament Europejski poparł projekt stworzenia nowego instrumentu wsparcia finansowego dla osób zagrożonych utratą pracy i pragnących założyć własne przedsiębiorstwo.

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE) informuje, że instrument mikrofinansowy na rzecz zatrudnienia i włączenia społecznego ma przede wszystkim ułatwić uzyskiwanie mikrokredytu w wysokości do 25 tys. euro na rozpoczęcie działalności gospodarczej w formie małych przedsiębiorstw, zatrudniających poniżej dziesięciu osób i z obrotem nieprzekraczającym 2 mln euro.

Dziś trudno uzyskać pożyczkę na takie przedsięwzięcie. Nowy instrument ułatwi dostęp do mikrokredytów przedsiębiorcom, dla których konwencjonalne kredyty bywają trudno dostępne.

Parlament Europejski poparł propozycję przewidującą wyasygnowanie 100 mln euro na sfinansowanie nowego instrumentu mikrofinansowego na rzecz zatrudnienia i włączenia społecznego.

Postanowił także, że środki nie będą pochodzić z istniejącego już programu Progress, który służy za podstawę prawną dla różnych wydatków UE w dziedzinie polityki społecznej i zatrudnienia.

Zgodnie z porozumieniem międzyinstytucjonalnym z 2006 r., na program Progress przyznano dodatkową kwotę w wysokości 114 milionów euro. O przyznanie tej dodatkowej kwoty zwrócił się Parlament Europejski.

Program jest czteroletni. Powinien wejść w życie 1 stycznia 2010 roku i aby tak się stało Parlament Europejski zamierza przeznaczyć na niego 25 mln euro z budżetu na 2010 rok.

UKIE zaznacza, że z programu będą mogły skorzystać instytucje w państwach członkowskich, które udzielają kredytów osobom fizycznym i drobnym przedsiębiorcom. Do ich dyspozycji przedstawione zostanie łącznie 100 milionów euro w okresie 4 lat, którymi zarządzać będą wspólnie z grupą EBI (Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Fundusz Inwestycyjny).

UKIE/IN 

Zobacz także: Kredyty.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK