| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Unia apeluje o promowanie ochrony oznaczeń geograficznych

Unia apeluje o promowanie ochrony oznaczeń geograficznych

Negocjatorzy Unii Europejskiej i Szwajcarii zakończyli negocjacje mające doprowadzić do zawarcia dwustronnej umowy w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych produktów rolnych i środków spożywczych pochodzących z tych krajów. Projekt wniosku, po przyjęciu wstępnych procedur, pozwoli zapewnić ochronę oznaczeń geograficznych każdej ze stron na terytorium drugiej strony.

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE) podaje, że projekt dotyczy około ośmiuset oznaczeń geograficznych (OG) dotychczas zarejestrowanych w UE oraz około dwudziestu oznaczeń zarejestrowanych w Szwajcarii.

Jako że obowiązująca od dnia 1 czerwca 2002 roku umowa między UE i Szwajcarią w sprawie handlu produktami rolnymi obejmuje już ochroną wina i wyroby spirytusowe, obecnie zostanie ona poszerzona o cały wachlarz produktów objętych oznaczeniem geograficznym.

W projekcie umowy przewidziano również mechanizm zakładający konsultacje i jej regularną aktualizację, co pozwoli w szczególności na uwzględnianie nowych oznaczeń geograficznych.

UKIE podkreśla także, że projekt odzwierciedla wolę państw członkowskich, aby promować ochronę oznaczeń geograficznych na arenie międzynarodowej. Jest on również wyrazem zbieżności stanowisk Unii Europejskiej i Szwajcarii w tej dziedzinie.

Ponadto zawarcie umowy o ochronie OG między UE a Szwajcarią wpłynie pozytywnie na handel dwustronny między tymi krajami, a w szczególności na eksport unijnych produktów rolnych o dużej wartości dodanej.

Warto też wspomnieć, że Szwajcaria zajmuje trzecią pozycję po USA i Rosji pod względem wartości eksportu (4,8 mld euro) w handlu dwustronnym surowcami i przetworzonymi produktami rolnymi. Dużą część tego eksportu stanowi bardzo szeroka gama produktów wysokiej jakości.

Projekt umowy z całą pewnością wpłynie nie tylko na umocnienie pozycji produktów spożywczych chronionych oznaczeniem geograficznym na rynku szwajcarskim, ale również bardziej ogólnie, pozytywnie wpłynie na politykę jakości Unii Europejskiej.

UKIE/IN 

Zobacz także: Konsument.wieszjak.pl 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

N Dorfina – niezależni doradcy finansowi

Doradcy finansowi N Dorfina

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK