| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > ZUS: 3 mln zł umorzonych składek

ZUS: 3 mln zł umorzonych składek

Już blisko 6 tysięcy wniosków o umorzenie należności z tytułu składek wpłynęło do ZUS od kobiet, które prowadząc działalność gospodarczą korzystały z zasiłku macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Pozytywnie rozpatrzone wnioski dotyczyły kwoty 3 mln zł, z czego 1,7 mln zł podlega zwrotowi bądź zaliczeniu na poczet składek zaległych, bieżących oraz przyszłych.

Możliwość umorzenia tych należności dała ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Prawo bankowe.

Zgodnie z jej zapisami ZUS umarza należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne matkom, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. przebywały na zasiłku macierzyńskim lub urlopie wychowawczym, a jednocześnie podlegały obowiązkowym ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej (lub współprowadzonej) działalności pozarolniczej. Należności umarzane są na wniosek płatnika składek. Wnioski można składać przez rok od 1 września bieżącego roku.

ZUS poinformował, że do końca października do zakładu wpłynęło 5,8 tys. wniosków o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, z czego 4,5 tys. dotyczyło kobiet, które korzystały z zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, zaś blisko 1,3 tys. - matek, które korzystały z urlopu wychowawczego.

W ciągu dwóch miesięcy, do 31 października Zakład rozpatrzył ponad 25 proc. złożonych wniosków. Większość z nich uzyskało pozytywną opinię ZUS. Decyzja negatywna zapadła, jak na razie jedynie w przypadku 10 proc. wniosków złożonych przez matki, które przebywały na zasiłku macierzyńskim lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego oraz 16 proc. w odniesieniu do kobiet, które korzystały z urlopu wychowawczego.

Najczęstsze przyczyny wydawania decyzji negatywnych to: złożenie wniosku przez osoby nieuprawnione; przedawnienie należności; złożenie wniosku, który dotyczył okresu gdy działalność nie była prowadzona; złożenie wniosku, który dotyczył opłaconego okresu ubezpieczenia, który został uwzględniony przy ustalaniu prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

ZUS przypomniał także, że umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne możliwe jest dopiero po złożeniu przez płatnika prawidłowych dokumentów ubezpieczeniowych, z których wynika podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności albo współpracy przy wykonywaniu tej działalności w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym oraz kwota należnych z tego tytułu składek.

ZUS/IN

Zobacz także: ZUS.wieszjak.pl 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK