| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrost produkcji przemysłowej przewyższył oczekiwania

Wzrost produkcji przemysłowej przewyższył oczekiwania

W listopadzie produkcja przemysłowa wzrosła w porównaniu do listopada ubiegłego roku o 9,8 proc. To wzrost znacznie większy, niż oczekiwano. Nieco mniej, niż się spodziewano, zwiększyły się ceny produkcji sprzedanej przemysłu. Były wyższe o 2 proc. niż rok temu.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego produkcja sprzedana przemysłu w listopadzie była aż o 9,8 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku. Ekonomiści spodziewali się jej wzrostu o 6,2 proc.

Mamy więc po raz kolejny pozytywne zaskoczenie, wskazujące, że nasza gospodarka najgorsze ma już za sobą. To pierwszy wzrost od września ubiegłego roku i najwyższy od kwietnia 2008 roku. Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym wzrost produkcji wyniósł 6,8 proc.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca, poziom listopadowej produkcji był jednak o 3,3 proc. niższy, a 2,2 proc. postęp odnotowano po uwzględnieniu czynników sezonowych. Bardzo dobrze radzi sobie budownictwo.

Produkcja budowlano-montażowa była wyższa niż przed rokiem o 9,9 proc. i o 14,5 proc. wyższa niż w październiku tego roku. Po uwzględnieniu sezonowości zwyżka wynosi odpowiednio 9,1 i 2,3 proc. Łącznie w ciągu jedenastu miesięcy tego roku produkcja zmniejszyła się w porównaniu z tym samym okresem 2008 r. o zaledwie 4 proc.

Wzrost zanotowało 26 spośród 34 działów przemysłu. Największą dynamikę mieliśmy w produkcji wyrobów chemicznych, która zwiększyła się aż o 38,3 proc. O prawie 20 proc. wzrosła też produkcja pojazdów samochodowych, a o ponad 18 proc. komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych.

Najbardziej dotknięta kryzysem produkcja maszyn i urządzeń, gdzie w październiku spadek wyniósł aż 17,7 proc., tym razem obniżyła się jedynie o 1,8 proc.

Nie zmieniła się dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu. W listopadzie, podobnie jak w październiku, były wyższe o 2 proc. niż w tych samych miesiącach ubiegłego roku. Utrzymuje się niewielka spadkowa tendencja cen produkcji budowlano-montażowej. Były one niższe niż w listopadzie ubiegłego roku o 0,8 proc.

Zobacz także: Firma.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK