| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrost koniunktury w bankowości

Wzrost koniunktury w bankowości

Rok 2009 był jednym z najcięższych sprawdzianów dla polskiej bankowości. Jednak polski sektor bankowy, pomimo odczuwalnych problemów, spisał się dobrze w tym trudnym okresie – uważa Związek Banków Polskich (ZBP).

ZBP podaje, że dzięki zdecydowanym działaniom podjętym przez środowisko, NBP i władze regulacyjne już w III kwartale 2009 roku zaobserwować można było poprawę nastrojów i zwiększenie akcji kredytowej.

Wyniki badań koniunktury bankowej przygotowywane na zlecenie związku z początku roku pokazywały spadki wartości większości wskaźników. Pomimo wzrostu wskaźnika PENGAB, wskaźniki prognoz oraz sytuacji ekonomicznej placówek banków kontynuowały trendy spadkowe z roku ubiegłego.

Widoczna była również pogarszająca się sytuacja kredytowa. Pomimo zahamowania gwałtownych wzrostów cen kredytów, akcja kredytowa wciąż malała. Przewidywania bankowców co do działalności banków w tym roku były najgorsze od 11 lat.

Jednak dzięki zdecydowanym działaniom sektora bankowego, już w trzecim kwartale br. udało się odnotować znaczące wzrosty wskaźników oraz polepszenie nastrojów i prognoz wśród pracowników banków.

Według danych ZBP w grudniowym pomiarze koniunktury w bankowości odnotowano wyraźny wzrost wartości indeksu PENGAB, który doszedł do najwyższego poziomu od roku - o 6 pkt przewyższając wynik z tego samego okresu w roku ubiegłym. Wskaźniki ogólnej kondycji sektora pozwalają na optymistyczne spoglądanie w przyszłość.

Na koniec 2009 roku sektor bankowy oczekuje, że utrzymane będą tendencje wzrostów na rynku depozytów złotowych, jak również poprawy i stabilizacji na wszystkich rynkach kredytowych.

Z danych udostępnianych przez InfoMonitor BIG wynika, że również wśród przedsiębiorców zauważalna jest poprawa nastrojów w ostatnich miesiącach 2009 r, głównie wynikająca z malejącej liczby przedsiębiorstw mających problemy z nieterminowym otrzymywaniem należności.

ZBP/IN 

Zobacz także: Rynek finansowy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK