| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrost koniunktury w bankowości

Wzrost koniunktury w bankowości

Rok 2009 był jednym z najcięższych sprawdzianów dla polskiej bankowości. Jednak polski sektor bankowy, pomimo odczuwalnych problemów, spisał się dobrze w tym trudnym okresie – uważa Związek Banków Polskich (ZBP).

ZBP podaje, że dzięki zdecydowanym działaniom podjętym przez środowisko, NBP i władze regulacyjne już w III kwartale 2009 roku zaobserwować można było poprawę nastrojów i zwiększenie akcji kredytowej.

Wyniki badań koniunktury bankowej przygotowywane na zlecenie związku z początku roku pokazywały spadki wartości większości wskaźników. Pomimo wzrostu wskaźnika PENGAB, wskaźniki prognoz oraz sytuacji ekonomicznej placówek banków kontynuowały trendy spadkowe z roku ubiegłego.

Widoczna była również pogarszająca się sytuacja kredytowa. Pomimo zahamowania gwałtownych wzrostów cen kredytów, akcja kredytowa wciąż malała. Przewidywania bankowców co do działalności banków w tym roku były najgorsze od 11 lat.

Jednak dzięki zdecydowanym działaniom sektora bankowego, już w trzecim kwartale br. udało się odnotować znaczące wzrosty wskaźników oraz polepszenie nastrojów i prognoz wśród pracowników banków.

Według danych ZBP w grudniowym pomiarze koniunktury w bankowości odnotowano wyraźny wzrost wartości indeksu PENGAB, który doszedł do najwyższego poziomu od roku - o 6 pkt przewyższając wynik z tego samego okresu w roku ubiegłym. Wskaźniki ogólnej kondycji sektora pozwalają na optymistyczne spoglądanie w przyszłość.

Na koniec 2009 roku sektor bankowy oczekuje, że utrzymane będą tendencje wzrostów na rynku depozytów złotowych, jak również poprawy i stabilizacji na wszystkich rynkach kredytowych.

Z danych udostępnianych przez InfoMonitor BIG wynika, że również wśród przedsiębiorców zauważalna jest poprawa nastrojów w ostatnich miesiącach 2009 r, głównie wynikająca z malejącej liczby przedsiębiorstw mających problemy z nieterminowym otrzymywaniem należności.

ZBP/IN 

Zobacz także: Rynek finansowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK