| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Urlop macierzyński na innych zasadach

Urlop macierzyński na innych zasadach

1 stycznia 2010 roku wejdą w życie przepisy kodeksu pracy przyznające prawo do dodatkowego (fakultatywnego) urlopu macierzyńskiego. Będzie on przysługiwał pracownicy – matce a także ojcu bezpośrednio po zakończeniu urlopu obligatoryjnego.

Zostanie on wprowadzony etapowo, co oznacza, że w przypadku urodzenia dziecka w 2010 i 2011 roku jego wymiar będzie wynosił 2 tygodnie (przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie) i 3 tygodnie (przy urodzeniu więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie). W latach 2012 – 2013 będzie wynosił odpowiednio 4 i 6 tygodni, a docelowo – od 2014 roku , w wymiarze odpowiednio 6 i 8 tygodni.

Zgodnie z art. 1821 § 3 kodeksu pracy, pracownica chcąca ubiegać się o dodatkowy urlop macierzyński powinna złożyć pracodawcy pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.

W takiej sytuacji pracodawca musi ten wniosek uwzględnić. Należy pamiętać, że skorzystanie z tego prawa jest możliwe jedynie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, co oznacza, że w chwili składania wniosku pracownica musi korzystać z urlopu macierzyńskiego.

Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego będą mogły skorzystać pracownice – matki, którym obligatoryjny urlop macierzyński skończy się 31 grudnia 2009 roku. Zatem dzień wejścia w życie art. 1821 kodeksu pracy, będzie jednocześnie dniem przypadającym bezpośrednio po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego.

W związku z tym nabędą one uprawnienie do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, pod warunkiem, że złożą stosowny wniosek w terminie określonym ustawowo.

Pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do dodatkowego urlopu w dwóch przypadkach:

Gdy korzysta on z urlopu ojcowskiego po rezygnacji z urlopu macierzyńskiego pracownicy – matki po upływie 14 tygodni urlopu macierzyńskiego (art. 180 § 5 kodeksu pracy);

Gdy nie korzystał on z podstawowego urlopu; w takim przypadku pracownik – ojciec powinien wskazać w swoim wniosku również termin zakończenia urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

Te same zasady dotyczące formy i terminu składania wniosku o udzielenie fakultatywnego urlopu macierzyńskiego przez matkę mają zastosowanie również do pracownika – ojca.

Kolejna regulacją, która zacznie obowiązywać 1 stycznia 2010 roku jest urlop ojcowski, o którym stanowi art. 1823 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracownik - ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy.

Również w tym przypadku wymagany jest pisemny wniosek pracownika – ojca, składany nie później niż na 7 dni przed planowanym terminem. Podobnie jak w przypadku urlopów fakultatywnych pracodawca jest związany terminem, jeżeli wniosek zostanie złożony w odpowiednim czasie.

W sytuacji gdy pracownik – ojciec spóźni się ze złożeniem wniosku, to pracodawca może ale nie musi udzielić urlopu we wskazanym terminie. Jeśli jednak pracodawca nie wyrazi zgody, to pracownik - ojciec nie traci prawa do urlopu ojcowskiego, najwyżej weźmie go w późniejszym terminie, ponieważ jedynym ograniczeniem jest tutaj ukończenie przez dziecko 12 miesięcy.

PKPP Lewiatan/IN 

Zobacz także: Kodeks pracy 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK