| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > KPP: prawo na odszkodowanie może nie zostać osiągnięte

KPP: prawo na odszkodowanie może nie zostać osiągnięte

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) przypomina, że w polskim prawie nie jest w pełni zagwarantowana możliwość dochodzenia wynagrodzenia za szkody wyrządzone w wyniku wydania niezgodnego z prawem orzeczenia. I to mimo tego, że Konstytucja RP takie prawo gwarantuje każdemu obywatelowi.

KPP przypomina, że do Sejmu trafił prezydencki projekt dotyczący skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w postępowaniu sądowoadministracyjnym.

Jej przyjęcie umożliwi dochodzenie odszkodowania. Rozwiązanie to jest wzorowane na analogicznej instytucji obowiązującej już w prawie cywilnym.

Projekt nie był konsultowany z KPP, jednak z uwagi na jego znaczenie dla firm konfederacja wskazuje na kilka elementów uzasadniających tezę, że prawo do odszkodowania może nie zostać osiągnięte.

Konstrukcja skargi powiela utrudnienia znane z kodeksu postępowania cywilnego. Praktyka pokazuje, że przyjęte na gruncie cywilnym wymagania formalne przy jej składaniu skutecznie eliminują część podmiotów. Dlatego trudno byłoby nie zgodzić się z tezą, że na gruncie sadowoadministracyjnym będzie inaczej.

Wątpliwości KPP budzi także obowiązek – jako wymóg formalny skargi – uprawdopodobnienia wyrządzenia szkody. Zdaniem konfederacji użycie nieostrego sformułowania „uprawdopodobnienie”, przy możliwości odrzucenia skargi niespełniającej wymogów formalnych sędziowie mogliby arbitralnie korzystać z tej możliwości.

Poza tym nielogiczne jest to, by - skoro przesłanka wydania orzeczenia ma być fakt, że powoduje ono powstanie szkody - uprawdopodabniać jej powstanie już na etapie składania skargi.

KPP/IN 

Zobacz także: Odszkodowanie - najczęstsze problemy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK