| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > KPP: prawo na odszkodowanie może nie zostać osiągnięte

KPP: prawo na odszkodowanie może nie zostać osiągnięte

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) przypomina, że w polskim prawie nie jest w pełni zagwarantowana możliwość dochodzenia wynagrodzenia za szkody wyrządzone w wyniku wydania niezgodnego z prawem orzeczenia. I to mimo tego, że Konstytucja RP takie prawo gwarantuje każdemu obywatelowi.

KPP przypomina, że do Sejmu trafił prezydencki projekt dotyczący skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w postępowaniu sądowoadministracyjnym.

Jej przyjęcie umożliwi dochodzenie odszkodowania. Rozwiązanie to jest wzorowane na analogicznej instytucji obowiązującej już w prawie cywilnym.

Projekt nie był konsultowany z KPP, jednak z uwagi na jego znaczenie dla firm konfederacja wskazuje na kilka elementów uzasadniających tezę, że prawo do odszkodowania może nie zostać osiągnięte.

Konstrukcja skargi powiela utrudnienia znane z kodeksu postępowania cywilnego. Praktyka pokazuje, że przyjęte na gruncie cywilnym wymagania formalne przy jej składaniu skutecznie eliminują część podmiotów. Dlatego trudno byłoby nie zgodzić się z tezą, że na gruncie sadowoadministracyjnym będzie inaczej.

Wątpliwości KPP budzi także obowiązek – jako wymóg formalny skargi – uprawdopodobnienia wyrządzenia szkody. Zdaniem konfederacji użycie nieostrego sformułowania „uprawdopodobnienie”, przy możliwości odrzucenia skargi niespełniającej wymogów formalnych sędziowie mogliby arbitralnie korzystać z tej możliwości.

Poza tym nielogiczne jest to, by - skoro przesłanka wydania orzeczenia ma być fakt, że powoduje ono powstanie szkody - uprawdopodabniać jej powstanie już na etapie składania skargi.

KPP/IN 

Zobacz także: Odszkodowanie - najczęstsze problemy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »