| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Biegli rewidenci ocenili ryzyko w sprawozdaniach finansowych firm ubezpieczeniowych

Biegli rewidenci ocenili ryzyko w sprawozdaniach finansowych firm ubezpieczeniowych

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) zorganizował spotkanie ze środowiskiem biegłych rewidentów, podczas którego zostały omówione obszary ryzyka zidentyfikowane przez biegłych rewidentów w trakcie badania sprawozdań finansowych sporządzonych przez podmioty działające na rynku ubezpieczeniowym i emerytalnym za rok 2008.

Na spotkaniu poruszono m.in. kwestię zasad (polityki) rachunkowości, które stanowią podstawowe narzędzie zarządzania ryzykiem. Zasady te powinny być zgodne z wymogami art. 10 ustawy o rachunkowości, zaś opinia biegłego w zakresie polityki rachunkowości powinna zostać wyrażona w raporcie z badania sprawozdania finansowego.

Stosowane metody wyceny instrumentów finansowych, w tym instrumentów pochodnych powinny być spójne i ujednolicone, dlatego nadzór zapowiedział, Ŝe poŜądane byłoby wprowadzenie „dobrych praktyk” dla rynku w powyższym zakresie. Zwrócono również uwagę na koncentrację lokat w bankach.

Podkreślono, że w przypadku zakładów ubezpieczeń, w których ten wskaźnik koncentracji jest stosunkowo wysoki wskazane jest pozyskanie dodatkowego bufora kapitałowego, zabezpieczającego zakłady przez ryzykiem związanym z tą koncentracją. wprowadzenie „dobrych praktyk” dla rynku w powyższym zakresie.

Zwrócono również uwagę na koncentrację lokat w bankach. Podkreślono, że w przypadku zakładów ubezpieczeniowych jest stosunkowo wysoki wskazane jest pozyskanie dodatkowego bufora kapitałowego, zabezpieczającego zakłady przed ryzykiem związanym z tą koncentracją.

UKNF/IN 

Zobacz także: Biuro rachunkowe

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK