| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Biegli rewidenci ocenili ryzyko w sprawozdaniach finansowych firm ubezpieczeniowych

Biegli rewidenci ocenili ryzyko w sprawozdaniach finansowych firm ubezpieczeniowych

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) zorganizował spotkanie ze środowiskiem biegłych rewidentów, podczas którego zostały omówione obszary ryzyka zidentyfikowane przez biegłych rewidentów w trakcie badania sprawozdań finansowych sporządzonych przez podmioty działające na rynku ubezpieczeniowym i emerytalnym za rok 2008.

Na spotkaniu poruszono m.in. kwestię zasad (polityki) rachunkowości, które stanowią podstawowe narzędzie zarządzania ryzykiem. Zasady te powinny być zgodne z wymogami art. 10 ustawy o rachunkowości, zaś opinia biegłego w zakresie polityki rachunkowości powinna zostać wyrażona w raporcie z badania sprawozdania finansowego.

Stosowane metody wyceny instrumentów finansowych, w tym instrumentów pochodnych powinny być spójne i ujednolicone, dlatego nadzór zapowiedział, Ŝe poŜądane byłoby wprowadzenie „dobrych praktyk” dla rynku w powyższym zakresie. Zwrócono również uwagę na koncentrację lokat w bankach.

Podkreślono, że w przypadku zakładów ubezpieczeń, w których ten wskaźnik koncentracji jest stosunkowo wysoki wskazane jest pozyskanie dodatkowego bufora kapitałowego, zabezpieczającego zakłady przez ryzykiem związanym z tą koncentracją. wprowadzenie „dobrych praktyk” dla rynku w powyższym zakresie.

Zwrócono również uwagę na koncentrację lokat w bankach. Podkreślono, że w przypadku zakładów ubezpieczeniowych jest stosunkowo wysoki wskazane jest pozyskanie dodatkowego bufora kapitałowego, zabezpieczającego zakłady przed ryzykiem związanym z tą koncentracją.

UKNF/IN 

Zobacz także: Biuro rachunkowe

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK