| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rządowa interwencja w sprawie aplikacji notarialnej

Rządowa interwencja w sprawie aplikacji notarialnej

Minister Sprawiedliwości wystosował list do Prezesa Krajowej Rady Notarialnej Lecha Borzemskiego w sprawie medialnych doniesień dotyczących trudności samorządu notarialnego z realizacją obowiązku organizowania i prowadzenia aplikacji notarialnej.

Zdaniem Ministra liczba notariuszy pozwala na objęcie patronatem wszystkich wpisanych na listę aplikantów. Taki wniosek płynie z porównania liczby notariuszy i aplikantów w poszczególnych izbach. Z analizy danych wynika, że jedynie w warszawskiej izbie liczba aplikantów nie stanowi połowy liczby notariuszy.

Jak podnosi Minister Kwiatkowski w swoim liście obowiązujące przepisy nie rozstrzygają, ilu aplikantów może mieć jeden patron. Kryterium w tej sprawie powinno być możliwość efektywnego szkolenia aplikanta.

MS w dniu 7 grudnia 2009 roku spotkał się na naradzie z prezesami sądów apelacyjnych i okręgowych, uzgodnił, że poczynając od roku 2010 wszyscy aplikanci I-roczni mogą rozpocząć odbywanie 6-miesięcznych praktyk w sądach rejonowych.

Odbywanie aplikacji w sądzie ma się zakończyć w dniu 30 czerwca 2010 roku. W tym czasie, z dniem 30 kwietnia 2010r., aplikację notarialna ukończy 329 aplikantów III-go roku. W tej sytuacji notariusze, którzy do 30 kwietnia 2010 r. sprawowali patronat nad aplikantami III-go roku, zostaną zwolnieni z tego obowiązku i będą mogli objąć patronatem aplikantów I-go roku - po zakończeniu przez nich praktyk w sadach.

Więcej: Prawnik.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK