| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polska chce pogłębić współpracę z fińskimi inwestorami

Polska chce pogłębić współpracę z fińskimi inwestorami

– Perspektywicznymi obszarami współpracy Polski i Finlandii może być m.in. energetyka odnawialna i związane z nią nowoczesne technologie – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas Polsko-Fińskiego Forum Gospodarczego.

Wicepremier Waldemar Pawlak zaznaczył, że Finlandia jest krajem, który w doskonały sposób potrafił zagospodarować innowacyjność i pomysłowość we współczesnej ekonomii.

– Fińskie firmy słyną ze stosowania nowoczesnych technologii. Dlatego cieszą mnie kolejne inwestycje Nokii, czy budowa elektrociepłowni firmy Fortum pod Wrocławiem – podkreślił wiceszef polskiego rządu. Dodał, że w Polsce działa obecnie 200 fińskich firm, m.in. w sektorze papierniczym i przetwórstwa surowców mineralnych.

Wicepremier Pawlak ocenił również polsko-fińską wymianę handlową.

– Obroty obu krajów były w ubiegłym roku na poziomie około 2 mld euro, ale potencjał jest znacznie większy – stwierdził wicepremier Pawlak. Wskazał także na korzyści płynące z bliskiego sąsiedztwa w regionie Morza Bałtyckiego.

– Należy zwiększyć współpracę bałtycką w zakresie rozwoju turystyki, energetyki i ekologii – powiedział wicepremier Pawlak.

Z kolei Pavoo Väyrynen, minister handlu zagranicznego i rozwoju Finlandii odniósł się do silnej pozycji Polski w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

– Stabilna i pewna sytuacja gospodarcza waszego kraju to ogromna przewaga konkurencyjna i sygnał dla inwestorów do podjęcia tu działalności – zauważył minister.

Ministerstwo Gospodarki podaje, że w spotkaniu przedstawicieli rządu uczestniczyły także największe fińskie firmy, zainteresowane działalnością w Polsce. Chęć udziału w prywatyzacji i modernizacji polskiej energetyki wyraziły m.in. Fortum oraz Sirius Engineers Ltd. Z kolei bank Nordea, powołując się na swoje doświadczenie, okazał zainteresowanie finansowaniem projektów infrastrukturalnych, w tym energetyki jądrowej.

Ponadto przedstawiciel firmy Patria poinformował o finalizacji rozmów w sprawie aneksu do umowy offsetowej związanej z kontraktem na kołowe transportery opancerzone Rosomak. Umowa ta przewiduje transfer nowych technologii do Polski.

MG/IN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK