| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rezygnacja z protestów przyspieszy inwestycje

Rezygnacja z protestów przyspieszy inwestycje

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął nowelizacje ustawy o zamówieniach publicznych, znoszącą możliwość składania protestów od przegranych przetargów. Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) popiera tę propozycje, wskazując jednak na pewne zagrożenia, jakie mogą się pojawić.

Pomysł likwidacji możliwości składania protestu wziął się przede wszystkim z małej skuteczności rozstrzygania tej formy odwoławczej. Praktyka pokazała, że skuteczność protestów jest niewielka, bo zamawiający niechętnie przyznają się do naruszenia przepisów.

W efekcie - zdaniem autorów nowelizacji - niemożliwa była obiektywna i prawidłowa ocena zgodności postępowania z przepisami ustawy, a samo postępowanie ulegało niepotrzebnemu wydłużaniu. Skutek przynosi dopiero odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO).

Zdaniem KPP rezygnacja z tej formy odwołania zdecydowanie przyspieszy inwestycje i wyeliminuje praktykę wnoszenia bezpodstawnych protestów. Z drugiej jednak strony zarówno zamawiający jak i wykonawcy stracą prosty instrument, który pozwala reagować na oczywiste błędy w specyfikacji istotnych warunków zamówienia albo w rozstrzygnięciu przetargu.

Konfederacja zwraca uwagę, że wniesienie odwołania bezpośrednio do KIO, który stanie się pierwszym środkiem odwoławczym, wiąże się z koniecznością uiszczenia wpisu.

Zdaniem Konfederacji może to doprowadzić do sytuacji, w której mali przedsiębiorcy pozbawieni będą możliwości skorzystania z przysługujących im środków ochrony prawnej z powodu dość wysokich kosztów odwołania.

Zdaniem KPP niewątpliwie cenne są zmiany przepisów ustawy o zamówieniach publicznych, które powodują przyspieszenie postępowania. Konfederacja podkreśla jednak stanowczo, że należałoby znacznie obniżyć wysokość kosztów wpisów, zwłaszcza że odwołanie do KIO ma być pierwszym i podstawowym środkiem ochrony wykonawców.

Zdaniem KPP nie można ograniczać konkurencji i eliminować już na wstępie potencjalnej grupy wykonawców.

KPP/IN

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK