| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrasta liczba przestępstw gospodarczych

Wzrasta liczba przestępstw gospodarczych

Według tegorocznego światowego badania „Global Economic Crime Survey” 30 proc. polskich przedsiębiorstw padło w ciągu ostatniego roku ofiarą co najmniej jednego
przestępstwa gospodarczego, co prowadzi do wniosku, że w czasach kryzysu przestępczość stanowi istotne zagrożenie dla biznesu.

W piątej edycji Światowego badania przestępczości gospodarczej „Global Economic Crime Survey”, która została przeprowadzona przez PricewaterhouseCoopers w okresie lipiec – listopad br. wzięli udział prezesi i członkowie wyższej kadry zarządzającej. 3,037 tys. respondentów z 55 krajów wypełniło internetowy kwestionariusz. Uczestnicy zostali poproszeni o odpowiedź na pytania dotyczące ich spółki oraz kraju, w którym się znajdują.

Autorzy badania podają, że wzrost liczby przypadków oszustw jest faktem, mimo że przestępczość gospodarcza w Polsce na przestrzeni ostatniego roku nie była tak nasilona jak w Europie Środkowo-Wschodniej. Ten region najbardziej ucierpiał na kryzysie, gdzie ponad 33 proc. przedsiębiorstw uczestniczących w badaniu odnotowało przypadki popełnienia przestępstw.

Zwiększenie liczby przestępstw gospodarczych zgłaszanych przez polskie firmy jest m.in. skutkiem załamania gospodarczego, stale rosnącej świadomości problematyki oszustw, a w konsekwencji powszechnego wprowadzania mechanizmów kontrolnych zwiększających ich wykrywalność i pogarszania się wyników finansowych przedsiębiorstw, co prowadzi do uszczelniania mechanizmów kontroli.

Oprócz wzrostu przestępczości gospodarczej polscy respondenci zwracali uwagę na zatrważająca skalę problemu. 42 proc. przedsiębiorstw, które padły ofiarami tego zjawiska podało, że przypadków oszustwa w ciągu ostatnich 12 miesięcy było ponad 11.

Autorzy badania „Global Economic Crime Survey” zaznaczają, że podobny trend można zaobserwować na całym świecie, gdzie jednak odsetek przedsiębiorstw mających do czynienia z tak wieloma przypadkami przestępstw był niższy.

PricewaterhouseCoopers/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK