| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Bezrobocie wzrosło o 0,3 proc. punktu proc.

Bezrobocie wzrosło o 0,3 proc. punktu proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego na podstawie liczby pracujących z końca października wyniosła w listopadzie tego roku 11,4 proc. i w porównaniu do miesiąca poprzedniego wzrosła o 0,3 punktu procentowego – podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

W analogicznym okresie ub. roku odnotowano wzrost stopy bezrobocia również o 0,3 punktu proc. (z poziomu 8,8 proc. do 9,1 proc.).

Resort zaznacza, że w listopadzie 2009 roku wzrost stopy bezrobocia, w granicach od 0,7 (województwo zachodniopomorskie) do 0,2 punktu proc. (województwo mazowieckie) odnotowano we wszystkich województwach.

Liczba bezrobotnych w końcu listopada br. wyniosła 1 811,5 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca października br. wzrosła o 67,2 tys. osób ( 3,9 proc.). Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku (listopad - październik) odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 46,2 tys. osób (o 3,4 proc.).

Najniższy wzrost bezrobocia dotyczył województwa świętokrzyskiego, gdzie liczba bezrobotnych w końcu listopada br. była o 1,6 tys. osób wyższa niż w końcu października br. (wzrost o 2 proc.).

Ministerstwo Pracy podkreśla, że listopad to okres, w którym kończą się prace sezonowe w budownictwie, leśnictwie, ogrodnictwie, jak również zaczynają się powroty do ewidencji bezrobotnych po zakończeniu aktywnych form zatrudnienia

Wśród rejestrujących się były także osoby zwalniane z zakładów pracy na podstawie wcześniej zgłaszanych przez pracodawców zwolnień grupowych. Poza tym powiatowe urzędy pracy sygnalizują rejestracje osób z mniejszych zakładów pracy, z którymi pracodawcy nie zdecydowali się przedłużyć umów zawartych na czas określony oraz rejestracje osób, które prowadziły 1-osobową działalność gospodarczą.

Pewna liczba osób (przede wszystkim kobiet) zaczyna znajdować zatrudnienie doraźne w handlu przed rozpoczynającym się sezonem przedświątecznym. Świadczyć o tym może słabszy wzrost bezrobocia wśród kobiet zaobserwowany we wszystkich województwach. W listopadzie w porównaniu do października br. liczba bezrobotnych kobiet wzrosła o 22,5 tys. (tj. o 2,5 proc.), przy wzroście liczby bezrobotnych mężczyzn o 44,7 tys. osób (tj. o 5,4 proc.).

Z kolei liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w listopadzie 2009 roku (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 54 tys. i w porównaniu do października 2009 roku spadła o 21,7 tys. (tj. o 28,7 proc.).

Spadek liczby ofert pracy w listopadzie 2009 roku odnotowano we wszystkich województwach i oscylował on w granicach od 35,3 proc. (województwo opolskie) do 12,1 proc. (województwo małopolskie).

MIPS/IN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »