| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Prywatyzacja GPW według nowego scenariuszu

Prywatyzacja GPW według nowego scenariuszu

Ministerstwo Skarbu Państwa przygotowuje nowy scenariusz prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w związku z zakończeniem obecnie prowadzonego procesu.

Resort podaje, że strategia prywatyzacji tej kluczowej dla polskiej gospodarki spółki od samego początku zakładała, że priorytetem było zobowiązanie inwestora do realizacji celu, którym jest rozwój GPW jako wiodącego rynku w Europie Środkowo-Wschodniej.

Minister Skarbu Państwa od początku procesu podkreślał, że Giełda Papierów Wartościowych jest szczególną spółką dla polskiego rynku i jej prywatyzacja musi uwzględniać nie tylko cenowe wymagania wobec przyszłego inwestora.

Ze względu na załamanie się światowych rynków w 2008 roku został uruchomiony scenariusz międzynarodowej prywatyzacji na rzecz inwestora branżowego. Po tym jak koncepcja sprzedaży pakietu kontrolnego inwestorowi branżowemu spotkała się z akceptacją ze strony rynku, MSP zdecydowało się na otwarcie oferty na wybrane podmioty zagraniczne.

NYSE Euronext, Nasdaq OMX, London Stock Exchange i Deutsche Boerse zostały wybrane ze względu na ich potencjał, jaki mógł zostać wykorzystany przy budowaniu wokół Warszawy silnego, regionalnego centrum finansowego.

W procesie poszukiwania partnera dla GPW, który tak jak MSP miałby na celu umocnienie i zwiększenie konkurencyjności polskiego rynku kapitałowego, wszyscy wybrani inwestorzy przedstawili oferty wstępne.

MSP zaznacza, że w określonym terminie ofertę wiążącą złożyła giełda frankfurcka, która została poproszona przez Ministra Skarbu Państwa o uzupełnienie i uszczegółowienie części merytorycznej.

Deutsche Boerse nie przedstawiła nowego dokumentu, co oznacza zakończenie procesu według przyjętej dotychczas strategii. Odnosi się to również do transzy skierowanej do członków giełdy, która była uwarunkowana sprzedażą pakietu większościowego.

W związku z tym Minister Skarbu Państwa zdecydował o potrzebie uruchomienia alternatywnego scenariusza prywatyzacji giełdy. Biorąc pod uwagę potrzeby rozwojowe GPW oraz rolę jaką pełni w polskiej gospodarce, po obecnie prowadzonych analizach otoczenia rynkowego zostanie przedstawiona nowa strategia prywatyzacji Giełdy.

Założenia nowego procesu będą zbliżone do pierwszej strategii z 2008 roku, w ramach której planowano wprowadzenie akcji GPW na giełdę, realizację czego uniemożliwiło zdestabilizowanie rynków światowych.

MSP/IN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magda Stawska

Magda Stawska posiada 20letnie doświadczenie zawodowe w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Doświadczenie zawodowe obejmuje pracę w strukturach pionu zasobów ludzkich, jak i pionu ryzyka, zdobywane w Polsce i zagranicą (Austria, Niemcy, Anglia, region Europy Środkowo-Wschodniej). Posiada doświadczenie w różnych branżach, jak bankowość, usługi finansowe, ubezpieczenie, farmacja, telekomunikacja, energetyka, FMCG, produkcja. Kluczowe obszary ekspertyzy to zarządzane zmianą, diagnoza kultury organizacyjnej, projektowanie programów rozwojowych, zarządzanie wiedzą, rozwój kapitału ludzkiego. Specjalistka w dziedzinie międzykulturowych aspektów zarządzania zespołami i wielonarodowych aspektów organizacji. Pasjonatka innowacyjnych rozwiązań́, nowoczesnych technologii i startupów. Mentorka wydarzeń zorientowanych na rozwój innowacyjności i budowanie zespołów (Dragon’s Dean, Warsaw StartUpWeekend) Monitoruje trendy na rynku pracy i wyzwania człowieka w związku z rozwojem nowoczesnych technologii. Autorka programu mentoringu kariery zawodowej Start w Przyszłość́ (StartUpYourFuture) i książki „Alchemia Kariery Kobiety. Daj sobie drugą szansę!” (Wydawnictwo Poltext) Inicjatywy autorskie dedykowane na rzecz aktywizacji kobiet społeczności StartUpWoman w ramach przedsiębiorczości stylu życia i przedsiębiorczości hybrydowej. Założycielka think tanka Start w Przyszłość #StartUpYourFuture. Współuczestniczyła w powstawaniu książki autorstwa Tim Clarka i Bruce Hazen) Business Models For Teams (Penguin Ramdom Hous) Doktorantka zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego. Prowadzi badania nad kulturą organizacyjną w polskich instytucjach kultury. Certyfikowana assessor CAACDC (IES) i praktyk Business Model You.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK