| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ustawa o pozwach zbiorowych nie rozwiąże problemów sądownictwa

Ustawa o pozwach zbiorowych nie rozwiąże problemów sądownictwa

Ustawa o pozwach zbiorowych, którą zajmował się Senat nie stanowi panaceum na problemy polskiego sądownictwa – uważa Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP).

Obecne rozwiązania prawne chroniące konsumenta są dostatecznie rozbudowane i pozwalają na skuteczną obronę ich praw.

Eksperci KPP zaznaczają, że jeżeli ustawodawca chce wzmocnić prawa tej grupy, to powinien przede wszystkim znowelizować ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów. Konfederacja zdecydowanie opowiada się przeciwko tej ustawie i postuluje o jej odrzucenie przez senatorów.

KPP podkreśla, że poważnym mankamentem ustawy o pozwach zbiorowych jest to, że w jej uzasadnieniu zabrakło rzeczywistej oceny skutków finansowych dla gospodarki i polskich przedsiębiorstw.

Zdaniem konfederacji jest to kolejny przykład tworzenia prawa z naruszeniem podstawowych zasad legislacji i Konstytucji RP. Wprowadzenie tej ustawy do polskiego ustawodawstwa powinno być poprzedzone gruntowną analizą praktyki stosowania podobnych przepisów.

Doświadczenia innych krajów, które wprowadziły tego typu rozwiązanie – np. Stanów Zjednoczonych – pokazują, że stosowanie instytucji pozwów zbiorowych służy przede wszystkim interesom fachowych kancelarii prawnych, nie zaś realizacji zasad sprawiedliwości.

Pozwany przedsiębiorca zmuszony jest do godzenia się na warunki ugody, nie mające ani faktycznego, ani prawnego uzasadnienia. Robi to po to, by jak najszybciej zakończyć proces, który często jest źródłem zainteresowania wszelkich mediów, i który zazwyczaj przedstawiony jest w „krzywym zwierciadle” w taki sposób, by był jak najbardziej atrakcyjny dla odbiorcy.

Konfederacja nie widzi dostatecznego uzasadnienia, aby na naszym systemie prawnym dokonywać swego rodzaju eksperymentu i rozciągać możliwość dochodzenia praw praktycznie w każdej sprawie cywilnej.

KPP/IN

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK