| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > KPP o nowym sposobie rejestracji spółki z o.o.

KPP o nowym sposobie rejestracji spółki z o.o.

Jeżeli ustawodawca zaakceptuje projekt, nad którym pracuje Komisja Kodyfikacyjna, to już wkrótce od założycieli będzie zależało, czy zgłoszą do KRS spółkę z o. o. w taki sposób jak obecnie, czy za pomocą specjalnego formularza bez konieczności zawierania umowy spółki w formie aktu notarialnego – podaje Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP).

Zdaniem ekspertów Konfederacji Pracodawców Polskich takie rozwiązanie może zmniejszyć koszty rejestracji jednej z najbardziej popularnych form prowadzenia działalności gospodarczej.

Komisja Kodyfikacyjna właśnie kończy prace nad projektem nowelizacji Kodeksu SpółekHandlowych i ustawy o Krajowym Rejestrze Sadowym, przewidujące możliwość zgłoszenia do rejestru sadowego spółki z ograniczona odpowiedzialnością za pomocą formularza, bez konieczności zachowania formy aktu notarialnego.

Dodatkowo, jeżeli założyciele zdecydują się przesłać formularz zgłoszeniowy w formie elektronicznej, nawet nie będą musieli zgłaszać się do sądu osobiście.

Zdaniem KPP wszelkie ułatwienia dla chcących rozpocząć działalność gospodarczą zasługują na aprobatę.

Eksperci Konfederacji Pracodawców Polskich zwracają jednak uwagę na to, aby nowe rozwiązania nie podzieliły losu tzw. „jednego okienka”, które w praktyce nie spełnia swojej funkcji.

W opinii konfederacji projekt powinien być tworzony kompleksowo, razem ze zmianą przepisów regulujących inne obowiązki nakładane na nowo powstającą firmę, związane np. z uzyskaniem Numeru Identyfikacji Podatkowej, zarejestrowaniem się na potrzeby VAT, ZUS lub zgłoszenia do urzędu statystycznego.

W rzeczywistości bowiem sam wpis do rejestru w sadzie pomimo tego, że spółka nabywa osobowość prawną pozostawia ją bez możliwości prowadzenia efektywnej działalności gospodarczej ze względu na wiele innych obowiązków rejestracyjnych, jakie należy spełnić przed rozpoczęciem działalności.

Duża rolę ma tu do odegrania szybka informatyzacja sadów i urzędów wykonujących zadania publiczne. Sędziowie i urzędnicy musza być odpowiednio przeszkoleni z możliwości korzystania z rozwiązań teleinformatycznych.

Ponadto ważne jest, by serwery poszczególnych instytucji tworzyły spójną siec, dzięki której mogło by dochodzić do rzeczywistej wymiany informacji miedzy nimi.

KPP/IN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »