| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polacy nie wychodzą ze spirali zadłużenia

Polacy nie wychodzą ze spirali zadłużenia

Jak wynika z kolejnego raportu InfoDług, opublikowanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej ogólna kwota przeterminowanych zobowiązań wynosi 14,31 miliarda złotych. Tylko w ciągu ostatniego kwartału kwota ta wzrosła niemal o 19 proc.

Z danych wynika, że 1,62 mln osób ma w Polsce problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych.

Liczba dłużników, którzy mają problem z terminowym regulowaniem należności wzrosła w ciągu ostatnich trzech miesięcy o ponad 155, 412 tys., czyli o 10,5 proc. Z kolei wzrost ogólnej kwoty niespłacanego zadłużenia zanotowany w przeciągu ostatnich trzech miesięcy jest najwyższy od czasu rozpoczęcia publikacji raportu i wyniósł 2,25 mld złotych.

W ciągu ostatniego roku niespłacane zadłużenie wzrosło o 76 proc, podczas gdy rok wcześniej wzrost ten wyniósł 45 proc.

InfoMonitor od dwóch i pół roku prowadzi stały monitoring zadłużenia Polaków. Efektem naszych działań jest już dziesiąta edycja raportu InfoDług, mówiącego o skali zaległych zobowiązań w naszym kraju - mówi Mariusz Hildebrand, prezes zarządu InfoMonitor BIG.

Problemy z terminowym regulowaniem płatności znacznie częściej mają mężczyźni niż kobiety. Nie zmienia się również struktura regionalna zaległego zadłużenia. Najwięcej niespłacanych długów mają mieszkańcy województw śląskiego i mazowieckiego.

Średnia kwota zaległego zadłużenia w sierpniu 2009 roku wyniosła ponad 8, 8 tys. złotych, co oznacza, że w ostatnim kwartale wzrosła o 606 złotych, czyli 7,38 proc.
Kredyty udzielane w okresie hossy w 2008 roku spłacają się gorzej niż kredyty udzielane rok wcześniej. Obecnie notujemy opóźnienia w spłacie na 9 proc. tych rachunków. J

est to skutek rozluźnienia przez banki kryteriów udzielania kredytów w 2008 roku oraz pogorszenia się koniunktury w gospodarce – mówi Andrzej Topiński, główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej. Wydaje się jednak, że skala pogorszenia jakości jest mniejsza niż miało to miejsce w poprzednim spowolnieniu gospodarki na początku dekady – dodaje Topiński.

InfoMonitor/IN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »