| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Państwo chce ratować budżet FUS kosztem Funduszu Rezerwy Demograficznej

Państwo chce ratować budżet FUS kosztem Funduszu Rezerwy Demograficznej

Rządzący chcą umożliwić łatanie dziury w budżecie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nieoprocentowaną pożyczką z Funduszu Rezerwy Demograficznej. To szkodliwe i nieodpowiedzialne działanie – uważa Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP).

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wynika z niego że rządzący, zamiast rzetelnie zabrać się do reformy finansów publicznych, po raz kolejny stosują doraźne metody łatania dziury budżetowej poprzez umożliwienie pobrania nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu Rezerwy Demograficznej na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

– To kolejny przykład psucia systemu, który miał zapewnić w przyszłości Polakom pieniądze na godną starość. Pieniądze leżące na koncie Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) miały w tym czasie pracować na rzecz przyszłych emerytów, a nie stać się źródłem uzupełniania niedoborów w systemie świadczeń społecznych i ratować płynność FUS – uważa Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Konfederacji Pracodawców Polskich.

KPP nie akceptuje tego typu pozornych metod obniżania długu sektora finansów publicznych. W dłuższej perspektywie pożyczanie pieniędzy w żaden sposób nie zmieni
bowiem stanu finansów FUS.

– Przepisy mówią jasno. FUS może pożyczać pieniądze tylko od instytucji działających na zasadach wolnorynkowych, albo dostawać dotacje od państwa. Nie oprocentowana pożyczka z FRD to tak naprawdę sposób na rozmywanie prawa – uważa ekspert.

KPP podkreśla także fakt, że kolejny raz tak ważna nowelizacja ustawy jest uchwalana w trybie pilnym i w związku z tym nie trafiła do konsultacji społecznych.

–To bardzo niepokojący sygnał dla partnerów społecznych i pogwałcenie zasad dialogu społecznego, który powinien zawsze odbywać się w tak ważnych sprawach. Liczymy, że rządzący nie będą robić z tego stałej praktyki – podkreśla Magdalena Janczewska.

KPP nie uspokaja zastrzeżenie zawarte w nowelizacji, które mówi, że pożyczone środki zostaną zwrócone do FRD w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia ich otrzymania.

– Skoro nie wdraża się postępowania naprawczego i nie reformuje systemu finansówpublicznych, to trudno sobie wyobrazić taki scenariusz. Zdecydowanie bardziej realne jest kolejne przerzucenie pieniędzy z jednego koszyka do drugiego, a przecież nie o to nam chodzi – dodaje ekspert KPP.

KPP/IN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK