| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > W III kwartale PKB wzrosło o 1,7 proc.

W III kwartale PKB wzrosło o 1,7 proc.

Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w trzecim kwartale br. o 1,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku. Polska, jako jedyny kraj UE, odnotowała w tym czasie wzrost gospodarczy. Według prognoz analityków Ministerstwa Gospodarki wzrost PKB w całym 2009 roku będzie zbliżony do 1,5 proc.

Eksperci MG przewidują, że wzrost gospodarczy w IV kwartale br. wyniesie blisko 2,5 proc. Według prognoz resortu gospodarki spożycie indywidualne w ostatnim kwartale 2009 roku wzrośnie o około 2,5 proc., zaś dynamika inwestycji będzie zbliżona do zera.

Zdaniem MG wkład zapasów będzie neutralny dla wzrostu gospodarczego, a wkład popytu zewnętrznego nieco niższy niż w ostatnich kwartałach, ale wciąż dodatni.

Zgodnie z oczekiwaniami Ministerstwa Gospodarki tempo wzrostu konsumpcji prywatnej wzrosło w III kwartale do 2,2 proc. wobec 1,7 proc. w II kwartale. Wolniej spadały nakłady brutto na środki trwałe, o 1,5 proc. wobec spadku o 3 proc. w okresie kwiecień-czerwiec br.

Tak, jak prognozowali analitycy MG, wartość dodana brutto w III kwartale wzrosła o 1,8 proc. w porównaniu z okresem lipiec-wrzesień 2008 r. Znacznie wolniej spadała wartość dodana w przemyśle, tj. o -0,2 proc., wobec -5 proc. w II kwartale. Wyższy wzrost odnotowało zaś budownictwo – o 7 proc. w porównaniu do 4,6 proc. w II kwartale.

MG/IN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK