| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Banki starają się o korzystniejsze warunki najmu biur

Banki starają się o korzystniejsze warunki najmu biur

Sektor bankowy wciąż znajduje się w okresie gwałtownych przemian i prognozuje się, że popyt banków na powierzchnie biurowe w europejskich stolicach finansowych będzie na niskim poziomie. Jednak banki zaczynają korzystać z okazji do wynegocjowania korzystniejszych warunków najmu w nowych obiektach.

Jak podaje raport firmy Cushman & Wakefield European Banking Briefing w okresie najbliższych kilku lat sektor bankowości detalicznej w Wielkiej Brytanii, po wejściu na rynek nowych podmiotów, także może podlegać znaczącym zmianom.

Chociaż światowy kryzys gospodarczy spowodował spadek popytu banków na powierzchnie biurowe w okresie ostatnich sześciu miesięcy (II i III kwartał) o 53 proc. w porównaniu do poprzednich sześciu miesięcy, tempo spadku wyraźnie zwolniło.

Pomimo tego, że rynek londyński odnotował największy spadek aktywności w okresie sześciu miesięcy do końca I kwartału 2009 roku, stolica Wielkiej Brytanii zdołała utrzymać stosunkowo najlepszą pozycję, wykazując największą aktywność wśród rynków europejskich w tym okresie.

Najbardziej znaczące transakcje to wynajęcie 49.000 mkw. przez japoński bank Nomura w londyńskiej dzielnicy City oraz 20.000 mkw. przez spółkę Macquarie na obrzeżach tej samej dzielnicy.

Analitycy są zgodni co do tego, że czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe w Londynie stabilizują się. Coraz bardziej ograniczona podaż nowej powierzchni spowodowała, że banki, w ramach realizacji swoich planów konsolidacji oraz podwyższania standardu zajmowanych powierzchni, zaczynają korzystać z okazji do wynegocjowania korzystniejszych warunków najmu w nowych obiektach.

Autorzy raportu podają, że chociaż koszty związane z zajmowanymi nieruchomościami stanowią niewielki procent ogólnych wydatków, jest to obszar, w którym nadal można szukać oszczędności. Możliwości ich maksymalizacji w ramach renegocjacji umów najmu są jednak ograniczone.

Według analityków firmy Cushman & Wakefield największej aktywności banków w następnych 12 miesiącach można spodziewać się wśród podmiotów o wysokiej kapitalizacji oraz wśród banków azjatyckich.

C&W/IN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »