| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wraca popyt na biura w Londynie

Wraca popyt na biura w Londynie

W ostatnim miesiącu na rynku w Londynie odnotowano powrót zainteresowania powierzchniami biurowymi ze strony dużych firm korporacyjnych. Łączne zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe wynosi obecnie prawie 90 tys. mkw. Po trzecim kwartale, kiedy rynek osiągnął najlepsze wyniki od czasu upadku banku Lehman Brothers, jest to dodatkowy czynnik pobudzający jego rozwój – podaje Cushman & Wakefield.

W londyńskiej dzielnicy West End firma wydawnicza i informacyjna Centaur Media, firma paliwowa Shell oraz firma doradcza i budowlana Mace zgłosiły nowe zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe (na odpowiednio ok. 5.500 mkw., 20.400 mkw. i 9.200 mkw.). Amerykański gigant internetowy Google wznowił poszukiwania ok. 13.900 mkw. powierzchni biurowej. W dzielnicy City zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe zgłosiły między innymi firma ubezpieczeniowa AON (na ok. 18.500 mkw.) oraz firma prawnicza Bird & Bird (na ok. 13.900 mkw.).

Guy Taylor, szef biura firmy Cushman & Wakefield w dzielnicy West End powiedział, że na początku roku spółka miała do czynienia z wyraźną aktywnością znacznej grupy najemców, którzy wyrażali zainteresowanie nowymi powierzchniami biurowymi, jednak ich działania pozostawały wyłącznie w sferze teoretycznej – choć trzeba przyznać, że był to niezwykle trudny okres dla rynku w dzielnicy West End. Sytuacja jednak wyraźnie się zmieniła.

Obecnie obserwuje się powrót zainteresowania nowymi powierzchniami. Guy Taylor dodaje, że najemcy, pragnąc wykorzystać nadarzające się okazje, ponownie podejmują odłożone wcześniej decyzje o wynajmie czy też nabyciu powierzchni biurowych bądź zgłaszają nowe zapotrzebowanie, zdając sobie sprawę, że okres na przeprowadzenie korzystnych transakcji może nie trwać długo.

Z kolei James Young, szef biura firmy Cushman & Wakefield w dzielnicy City, powiedział: „Zwiększona aktywność na rynku w dzielnicy City to efekt zawarcia szeregu dużych transakcji przy jednoczesnym spadku podaży powierzchni biurowej klasy A.Projekty powierzchni biurowych najlepszej jakości mają szansę pojawić się na rynku w sytuacji wzrostu popytu najemców oraz ograniczonej podaży nowej powierzchni.

Chociaż jest chyba jeszcze trochę za wcześnie, aby ogłaszać wznowienie realizacji projektów spekulacyjnych już w tym momencie, to jednak zwiększenie dostępności kredytów oraz powrót zaufania do rynku powinny spowodować, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy niektórzy deweloperzy podejmą decyzję o rozpoczęciu prac budowlanych”.

W okresie trzech miesięcy do września popyt na powierzchnię biurową na głównych rynkach brytyjskiej stolicy, tj. w dzielnicach West End, City oraz Docklands, wzrósł o 64 proc. do poziomu 172.800 mkw., czyli podwoił się w porównaniu do zaledwie 66.500 mkw. z pierwszego kwartału, kiedy to osiągnął najniższy obserwowany dotąd wynik.

Wzrost liczby transakcji najmu oraz stabilne czynsze to sygnał, że londyński rynek biurowy zaczyna wychodzić z recesji, choć podaż powierzchni biurowej wciąż rośnie.

W centrum Londynu dostępnych jest obecnie 1.858.000 mkw. przy stopie pustostanów wynoszącej 8 proc. Jednak jest to wielkość znacznie niższa od najwyższego poziomu obserwowanego na początku lat 90. i w latach 2003-2005 (w czerwcu 2004 r. wskaźnik wolnej powierzchni wyniósł 2.527.000 mkw.).

C&W/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK