| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rośnie unijny rynek Internetu szerokopasmowego

Rośnie unijny rynek Internetu szerokopasmowego

Internet szerokopasmowy w Europie wciąż szybko się rozprzestrzenia – w ciągu roku sieć rozbudowano w sumie o ponad 11 mln szybkich łączy.

Jak wynika z ogłoszonego przez Komisję Europejską sprawozdania, w lipcu br. już 24 procent mieszkańców UE posiadało stały, szerokopasmowy dostęp do Internetu w porównaniu do 21,6 proc. odnotowanych w lipcu 2008 roku.

W sprawozdaniu wskazuje się ponadto na rosnącą dynamikę rozwoju szerokopasmowego dostępu do sieci za pośrednictwem telefonii komórkowej w skali całej Europy – rynek ten od stycznia zanotował 54-proc. wzrost przy średnim poziomie rozpowszechnienia wynoszącym obecnie 4,2 proc.

Łącza szerokopasmowe oferowane w Europie charakteryzują się ponadto coraz wyższymi prędkościami przesyłu. Prędkość pobierania plików z sieci na poziomie przynajmniej 2 megabitów na sekundę (Mbps), pozwalającą na korzystanie z Web 2.0 i transmisję materiałów wideo, zapewnia już 80 proc. europejskich łączy, co oznacza 5-proc. wzrost w stosunku do ubiegłego roku.

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE) podaje, że ogłoszone przez Komisję nowe dane statystyczne wskazują, że w ubiegłym roku liczba łączy szerokopasmowych wzrosła ponownie na całym terytorium UE (średnio o 10,7 proc. w okresie od lipca 2008 roku do lipca 2009 roku – niezależnie od słabnącej koniunktury gospodarczej).

Według stanu z dnia 1 lipca 2009 roku w Unii Europejskiej było ponad 120 mln stałych łączy internetowych, z czego aż 11,5 milionów zainstalowano w okresie od lipca 2008 roku.

Światowymi liderami w upowszechnianiu sieci szerokopasmowej pozostają Duńczycy i Holendrzy – blisko 40 proc. ludności obu krajów cieszy się szerokopasmowym dostępem do sieci.

UKIE/IN

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK