| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rośnie unijny rynek Internetu szerokopasmowego

Rośnie unijny rynek Internetu szerokopasmowego

Internet szerokopasmowy w Europie wciąż szybko się rozprzestrzenia – w ciągu roku sieć rozbudowano w sumie o ponad 11 mln szybkich łączy.

Jak wynika z ogłoszonego przez Komisję Europejską sprawozdania, w lipcu br. już 24 procent mieszkańców UE posiadało stały, szerokopasmowy dostęp do Internetu w porównaniu do 21,6 proc. odnotowanych w lipcu 2008 roku.

W sprawozdaniu wskazuje się ponadto na rosnącą dynamikę rozwoju szerokopasmowego dostępu do sieci za pośrednictwem telefonii komórkowej w skali całej Europy – rynek ten od stycznia zanotował 54-proc. wzrost przy średnim poziomie rozpowszechnienia wynoszącym obecnie 4,2 proc.

Łącza szerokopasmowe oferowane w Europie charakteryzują się ponadto coraz wyższymi prędkościami przesyłu. Prędkość pobierania plików z sieci na poziomie przynajmniej 2 megabitów na sekundę (Mbps), pozwalającą na korzystanie z Web 2.0 i transmisję materiałów wideo, zapewnia już 80 proc. europejskich łączy, co oznacza 5-proc. wzrost w stosunku do ubiegłego roku.

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE) podaje, że ogłoszone przez Komisję nowe dane statystyczne wskazują, że w ubiegłym roku liczba łączy szerokopasmowych wzrosła ponownie na całym terytorium UE (średnio o 10,7 proc. w okresie od lipca 2008 roku do lipca 2009 roku – niezależnie od słabnącej koniunktury gospodarczej).

Według stanu z dnia 1 lipca 2009 roku w Unii Europejskiej było ponad 120 mln stałych łączy internetowych, z czego aż 11,5 milionów zainstalowano w okresie od lipca 2008 roku.

Światowymi liderami w upowszechnianiu sieci szerokopasmowej pozostają Duńczycy i Holendrzy – blisko 40 proc. ludności obu krajów cieszy się szerokopasmowym dostępem do sieci.

UKIE/IN

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »