| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Doradcy finansowi nie ostrzegają klienta przed ryzykiem

Doradcy finansowi nie ostrzegają klienta przed ryzykiem

Większość doradców bankowych nie przedstawia pełnej informacji o oferowanych przez bank instrumentach finansowych i zasadach ich opodatkowania – wynika z raportu Deloitte „Czy wdrożenie Dyrektywy MiID zmieni polski rynek bankowy?”

Analizie poddano banki oferujące klientom detalicznym instrumenty finansowe oraz usługi inwestycyjne. Szczególną uwagę zwrócono na jedne z częściej polecanych klientom instrumentów finansowych – jednostki uczestnictwa otwartych funduszy inwestycyjnych i produkty strukturyzowane.

Autorzy raportu prześledzili działalność warszawskich oddziałów 25 banków w zakresie oferowania klientowi detalicznemu inwestycyjnych produktów bankowych, a także zwrócili uwagę na witryny internetowe banków pod kątem zawartych na nich informacji o MiFID.

Wyniki tych badań mówią, że ponad połowa badanych doradców sprzedając produkt przytacza w argumentacji własne opinie mieszając je z faktami. Sugerują oni klientowi rezygnację z przeczytania prospektów i oświadczeń o ryzyku w celu przyspieszenia transakcji.

Ponadto ponad połowa badanych doradców nie przedstawia pełnej informacji i oferowanych przez bank instrumentach finansowych i zasadach ich opodatkowania.

W konsekwencji klient nie dysponuje pełną informacją na temat ryzyk związanych z produktem bądź usługą, nie ma pewności, że bank działa w jego najlepiej pojętym interesie i może dokonać zleceń lub transakcji niezgodnych z ich oczekiwaniami co do ryzyka.

Deloitte/IN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK