| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Pracodawcy chcą zmian w ustawie o zamówieniach publicznych

Pracodawcy chcą zmian w ustawie o zamówieniach publicznych

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) postuluje zwolnienie z obowiązku stosowania ustawy o zamówieniach publicznych świadczenia usług kulturalnych i zawierania
umów grupowego ubezpieczania na życie w przypadku, gdy składka jest finansowana ze środków prywatnych.

KPP przypomina, że głównym celem funkcjonowania systemu zamówień publicznych jest zapewnienie gwarancji wydawania publicznych pieniędzy w sposób celowy i
oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskania jak najlepszych efektów z danych nakładów. Tymczasem w przypadku grupowych ubezpieczeń na życie w ogóle nie dochodzi do gospodarowania tymi środkami.

Wprawdzie roszczenie o zapłatę składki przysługuje wyłącznie przeciwko ubezpieczającemu, a nie przeciwko ubezpieczonym pracownikom, jednakże w rzeczywistości jest to wyłącznie roszczenie o przekazanie składki, potrąconej przez ubezpieczającego pracownikowi z jego wynagrodzenia, a nie przekazanej ubezpieczycielowi.

Dochodzenie takiej składki przez ubezpieczyciela w żaden sposób nie angażuje środków publicznych i tym samym nie stanowi obciążenia finansowego ubezpieczającego.
Konfederacja Pracodawców Polskich uważa też, że stosowanie ustawy o zamówieniach publicznych w sferze twórczości artystycznej jest szkodliwe społecznie, gdyż osłabia szacunek do prawa.

Zastosowanie zamówienia w celu podjęcia współpracy z twórcą - wykonawcą, który z uwagi na unikalne umiejętności, bądź posiadanie wyłącznego prawa do świadczenia danej usługi jest jednym, z którym zamawiający może podpisać umowę, dziś sprowadza się do „sztucznego” dokumentowania wyboru twórcy przez
zamawiającego (zaproszenie do negocjacji, protokół z negocjacji, itp.).

Jeśli twórca jest „monopolista” i jako jedyny może spełnić oczekiwania, dokumentowanie negocjacji jest zupełnie nieuzasadnione. Trudno także wyobrazić sobie sytuacje, w której narodowy teatr operowy dokonuje wyboru twórcy (reżysera, śpiewaka, itp.), kierując się kryterium najniższej ceny, zgodnie z zasadą oszczędności czy efektywności.

Ustawa nie definiuje pojęcia efektywności usług teatralnych. O ile określenie wysokości nakładów jest stosunkowo proste (chociaż wycena talentu twórcy już raczej nie), o tyle określenie co jest efektem działalności teatru oraz mierników tych efektów jest problematyczne. Nie wiadomo zatem jak rozumieć sformułowanie artykułu ustawy: „z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów”.

Instytucje kultury, które realizują swoją wizję artystyczną zapraszają do współpracy przede wszystkim tych twórców, którzy gwarantują odpowiedni poziom wykonawstwa artystycznego lub/i wpisują się w linie repertuarową teatru.

KPP/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK