| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Pracodawcy chcą zmian w ustawie o zamówieniach publicznych

Pracodawcy chcą zmian w ustawie o zamówieniach publicznych

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) postuluje zwolnienie z obowiązku stosowania ustawy o zamówieniach publicznych świadczenia usług kulturalnych i zawierania
umów grupowego ubezpieczania na życie w przypadku, gdy składka jest finansowana ze środków prywatnych.

KPP przypomina, że głównym celem funkcjonowania systemu zamówień publicznych jest zapewnienie gwarancji wydawania publicznych pieniędzy w sposób celowy i
oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskania jak najlepszych efektów z danych nakładów. Tymczasem w przypadku grupowych ubezpieczeń na życie w ogóle nie dochodzi do gospodarowania tymi środkami.

Wprawdzie roszczenie o zapłatę składki przysługuje wyłącznie przeciwko ubezpieczającemu, a nie przeciwko ubezpieczonym pracownikom, jednakże w rzeczywistości jest to wyłącznie roszczenie o przekazanie składki, potrąconej przez ubezpieczającego pracownikowi z jego wynagrodzenia, a nie przekazanej ubezpieczycielowi.

Dochodzenie takiej składki przez ubezpieczyciela w żaden sposób nie angażuje środków publicznych i tym samym nie stanowi obciążenia finansowego ubezpieczającego.
Konfederacja Pracodawców Polskich uważa też, że stosowanie ustawy o zamówieniach publicznych w sferze twórczości artystycznej jest szkodliwe społecznie, gdyż osłabia szacunek do prawa.

Zastosowanie zamówienia w celu podjęcia współpracy z twórcą - wykonawcą, który z uwagi na unikalne umiejętności, bądź posiadanie wyłącznego prawa do świadczenia danej usługi jest jednym, z którym zamawiający może podpisać umowę, dziś sprowadza się do „sztucznego” dokumentowania wyboru twórcy przez
zamawiającego (zaproszenie do negocjacji, protokół z negocjacji, itp.).

Jeśli twórca jest „monopolista” i jako jedyny może spełnić oczekiwania, dokumentowanie negocjacji jest zupełnie nieuzasadnione. Trudno także wyobrazić sobie sytuacje, w której narodowy teatr operowy dokonuje wyboru twórcy (reżysera, śpiewaka, itp.), kierując się kryterium najniższej ceny, zgodnie z zasadą oszczędności czy efektywności.

Ustawa nie definiuje pojęcia efektywności usług teatralnych. O ile określenie wysokości nakładów jest stosunkowo proste (chociaż wycena talentu twórcy już raczej nie), o tyle określenie co jest efektem działalności teatru oraz mierników tych efektów jest problematyczne. Nie wiadomo zatem jak rozumieć sformułowanie artykułu ustawy: „z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów”.

Instytucje kultury, które realizują swoją wizję artystyczną zapraszają do współpracy przede wszystkim tych twórców, którzy gwarantują odpowiedni poziom wykonawstwa artystycznego lub/i wpisują się w linie repertuarową teatru.

KPP/IN

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK