| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rośnie rynek kredytów mieszkaniowych

Rośnie rynek kredytów mieszkaniowych

Deklaracje bankowców o ponownym otwarciu się na rynek kredytów hipotecznych znajdują potwierdzenie w faktach. Wartość kredytów hipotecznych w złotych, czyli głównej walucie w jakiej teraz pożycza się na zakup mieszkań, wzrosła w zeszłym miesiącu o ponad 2 mld zł - wynika z najnowszych danych NBP.

W październiku zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu złotowych kredytów na nieruchomości zwiększyło się o 2,025 mld zł. I był to drugi tak dobry miesiąc,
bo we wrześniu zmiana wyniosła plus 2,004 mld zł. Jak dużego skoku dokonał rynek w przypadku złotowych kredytów hipotecznych pokazuje fakt, że jeszcze w wakacje portfel kredytowy powiększał się z 1,65 do 1,87 mld zł, a w styczniu i lutym o niewiele ponad 600 mln zł.

Jesienne zmiany to tryumfalny powrót złotego na rynek hipotek. Wynik przekraczający 2 mld zł w przyroście zadłużenia, złoty miał ostatnio w październiku 2007 roku.

Drastycznie spada natomiast znaczenie kredytów w walutach obcych. Jak wynika z danych Związku Banków Polskich (opublikowanych przez „Rzeczpospolitą”) w III kwartale tego roku, na waluty obce przypadało ok. 22 proc. nowej sprzedaży kredytowej i po raz pierwszy od lat palma pierwszeństwa przypadła w udziale euro.

Jeszcze w niektórych miesiącach ubiegłego roku franki szwajcarskie stanowiły nawet 60 – 80 proc. wszystkich pożyczek. Tymczasem w II kwartale było to 24 proc., a w III – już tylko ok. 11 proc. w walutach obcych w nowej sprzedaży. Natomiast kredyty w euro, na które w II kwartale tego roku przypadało zaledwie 5 proc. nowo udzielanych, w III kwartale przekroczyły już 11 proc. – wynika z danych ZBP.

Na koniec ubiegłego miesiąca Polacy mieli do spłacenia kredyty na nieruchomości o wartości 219,1 mld zł wobec 215,8 mld zł we wrześniu. Z tego 76,9 mld zł przypadało na zadłużenie złotowe, a 142,2 mld zł na kredyty w walutach obcych.

Zadłużenie w walutach obcych w porównaniu z wrześniem wzrosło o ok. 1,35 mld zł. Z tego jednak około 1 mld zł było efektem wzrostu kursu walut obcych, głównie franka szwajcarskiego.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »