| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rośnie rynek kredytów mieszkaniowych

Rośnie rynek kredytów mieszkaniowych

Deklaracje bankowców o ponownym otwarciu się na rynek kredytów hipotecznych znajdują potwierdzenie w faktach. Wartość kredytów hipotecznych w złotych, czyli głównej walucie w jakiej teraz pożycza się na zakup mieszkań, wzrosła w zeszłym miesiącu o ponad 2 mld zł - wynika z najnowszych danych NBP.

W październiku zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu złotowych kredytów na nieruchomości zwiększyło się o 2,025 mld zł. I był to drugi tak dobry miesiąc,
bo we wrześniu zmiana wyniosła plus 2,004 mld zł. Jak dużego skoku dokonał rynek w przypadku złotowych kredytów hipotecznych pokazuje fakt, że jeszcze w wakacje portfel kredytowy powiększał się z 1,65 do 1,87 mld zł, a w styczniu i lutym o niewiele ponad 600 mln zł.

Jesienne zmiany to tryumfalny powrót złotego na rynek hipotek. Wynik przekraczający 2 mld zł w przyroście zadłużenia, złoty miał ostatnio w październiku 2007 roku.

Drastycznie spada natomiast znaczenie kredytów w walutach obcych. Jak wynika z danych Związku Banków Polskich (opublikowanych przez „Rzeczpospolitą”) w III kwartale tego roku, na waluty obce przypadało ok. 22 proc. nowej sprzedaży kredytowej i po raz pierwszy od lat palma pierwszeństwa przypadła w udziale euro.

Jeszcze w niektórych miesiącach ubiegłego roku franki szwajcarskie stanowiły nawet 60 – 80 proc. wszystkich pożyczek. Tymczasem w II kwartale było to 24 proc., a w III – już tylko ok. 11 proc. w walutach obcych w nowej sprzedaży. Natomiast kredyty w euro, na które w II kwartale tego roku przypadało zaledwie 5 proc. nowo udzielanych, w III kwartale przekroczyły już 11 proc. – wynika z danych ZBP.

Na koniec ubiegłego miesiąca Polacy mieli do spłacenia kredyty na nieruchomości o wartości 219,1 mld zł wobec 215,8 mld zł we wrześniu. Z tego 76,9 mld zł przypadało na zadłużenie złotowe, a 142,2 mld zł na kredyty w walutach obcych.

Zadłużenie w walutach obcych w porównaniu z wrześniem wzrosło o ok. 1,35 mld zł. Z tego jednak około 1 mld zł było efektem wzrostu kursu walut obcych, głównie franka szwajcarskiego.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK