| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Pracodawcy przeciwko wyższym odsetkom za zaległości podatkowe

Pracodawcy przeciwko wyższym odsetkom za zaległości podatkowe

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) negatywnie ocenia przedstawione przez Ministerstwo Finansów założenia do projektu ustawy o zmianie ordynacji podatkowej. Wśród zaproponowanych zmian znajduje się m.in. zwiększenie odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej w wysokości 200 proc.

19 listopada br. na stronie internetowej Ministerstwa Finansów zostały opublikowane założenia do projektu ustawy o zmianie ordynacji podatkowej.

Wśród zaproponowanych zmian znajduje się m.in. zwiększenie odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej w wysokości 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego o dodatkowe 2 punkty procentowe, przy czym stawka ta nie będzie mogła wynosić każdorazowo mniej niż 8 proc. KPP negatywnie ocenia te
zmiany.

Zwiększenie wysokości oprocentowania zaległości podatkowych w połączeniu z często obserwowanym brakiem profesjonalizmu urzędników pracujących w urzędach skarbowych, którzy wydaja decyzje niezgodne z prawem, będzie kolejnym utrudnieniem dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Argumenty Ministerstwa Finansów o tym, że zmiana wysokości stawki odsetek za zwłokę wynika z potrzeby dyscyplinowania podatników, aby w pierwszej kolejności regulowali zobowiązania wobec fiskusa, nie mogą oprzeć się krytyce.

Możliwość powstania zobowiązania podatkowego już dzisiaj jest jednym z największych ryzyk związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

KPP podaje przykład, że zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, sankcją za zaległości podatkowe jest odebranie możliwości brania udziału w postępowaniach o udzielenie tego typu zamówień.

Jeżeli fiskus decyduje się na zwiększenie potencjału tego ryzyka po stronie podatników, powinien zrównoważyć to poprzez zaostrzenie odpowiedzialności za wydawane  decyzje po stronie organów skarbowych.

KPP/IN

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK