| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Pracodawcy przeciwko wyższym odsetkom za zaległości podatkowe

Pracodawcy przeciwko wyższym odsetkom za zaległości podatkowe

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) negatywnie ocenia przedstawione przez Ministerstwo Finansów założenia do projektu ustawy o zmianie ordynacji podatkowej. Wśród zaproponowanych zmian znajduje się m.in. zwiększenie odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej w wysokości 200 proc.

19 listopada br. na stronie internetowej Ministerstwa Finansów zostały opublikowane założenia do projektu ustawy o zmianie ordynacji podatkowej.

Wśród zaproponowanych zmian znajduje się m.in. zwiększenie odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej w wysokości 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego o dodatkowe 2 punkty procentowe, przy czym stawka ta nie będzie mogła wynosić każdorazowo mniej niż 8 proc. KPP negatywnie ocenia te
zmiany.

Zwiększenie wysokości oprocentowania zaległości podatkowych w połączeniu z często obserwowanym brakiem profesjonalizmu urzędników pracujących w urzędach skarbowych, którzy wydaja decyzje niezgodne z prawem, będzie kolejnym utrudnieniem dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Argumenty Ministerstwa Finansów o tym, że zmiana wysokości stawki odsetek za zwłokę wynika z potrzeby dyscyplinowania podatników, aby w pierwszej kolejności regulowali zobowiązania wobec fiskusa, nie mogą oprzeć się krytyce.

Możliwość powstania zobowiązania podatkowego już dzisiaj jest jednym z największych ryzyk związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

KPP podaje przykład, że zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, sankcją za zaległości podatkowe jest odebranie możliwości brania udziału w postępowaniach o udzielenie tego typu zamówień.

Jeżeli fiskus decyduje się na zwiększenie potencjału tego ryzyka po stronie podatników, powinien zrównoważyć to poprzez zaostrzenie odpowiedzialności za wydawane  decyzje po stronie organów skarbowych.

KPP/IN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »