| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > KE popiera wprowadzenie jednolitego rynku telekomunikacji

KE popiera wprowadzenie jednolitego rynku telekomunikacji

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła zatwierdzenie przez ministrów szeroko zakrojonej reformy dążącej do wprowadzenia konkurencyjnego, jednolitego rynku telekomunikacji – podaje Ministerstwo Infrastruktury.

23 listopada tego roku Rada Ministrów UE jednogłośnie zatwierdziła unijny pakiet reform sektora telekomunikacji zaproponowany przez Komisję po raz pierwszy w 2007 roku. Decyzja Rady została podjęta po osiągnięciu porozumienia politycznego na temat pakietu podczas przełomowego spotkania w dniu 5 listopada br. z udziałem przedstawicieli Parlamentu Europejskiego i Rady ( MEMO/09/491 ).

Ministerstwo Infrastruktury zaznacza, że nowe przepisy umożliwią wzrost konkurencyjności i inwestycji na europejskim rynku telekomunikacji, między innymi dzięki zapewnieniu większej pewności prawnej przedsiębiorstwom inwestującym w rozwiązania wykorzystujące szybkie światłowody i sieci bezprzewodowe.

Resort podkreśla także, że reforma umożliwi zastosowanie nowych usług telefonii komórkowej.

W przyszłym tygodniu podczas sesji plenarnej w Strasburgu odbędzie się głosowanie Parlamentu Europejskiego nad formalnym zatwierdzeniem pakietu telekomunikacyjnego. Nowe przepisy w dziedzinie telekomunikacji wejdą w życie po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w grudniu 2009 roku.

- Przyjęcie przez Radę Ministrów pakietu telekomunikacyjnego stanowi wyraźny sygnał poparcia dla wzrostu konkurencji i inwestycji w nowe i szybsze sieci i usługi telekomunikacyjne w ramach silniejszego, jednolitego rynku. Komisja Europejska od dwóch lat walczyła o wprowadzenie reformy, dlatego cieszę się, że ministrowie poparli nasze europejskie ambicje. Zawdzięczamy to silnemu przywództwu prezydencji szwedzkiej - powiedziała komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding.

I dodała, że jest to właściwy czas na zatwierdzenie reformy telekomunikacyjnej przez Radę.

- Przy panującym kryzysie gospodarczo-finansowym i wobec zakładanego w bieżącym roku spadku unijnego PKB o 4 proc., reforma wywrze bardzo pozytywny wpływ makroekonomiczny. Nowe unijne przepisy w dziedzinie telekomunikacji znacząco przyczynią się do stworzenia silniejszego, bardziej konkurencyjnego i przyjaznego dla konsumentów jednolitego rynku telekomunikacji, oferującego szybsze sieci światłowodowe i komórkowe w całej Europie. Operatorzy, zarówno ci o ustalonej pozycji na rynku, jak i nowi jego uczestnicy, zyskają pewność prawną, a także świadomość, że decyzje we wszystkich państwach członkowskich podejmowane są w sposób.

Ministerstwo Infrastruktury zaznacza, że komunikat MEMO/09/491 oferuje przegląd 12 najważniejszych reform nowego unijnego pakietu telekomunikacyjnego. I przewiduje następujące kroki:

• Ostateczne głosowanie nad pakietem reform w trzecim czytaniu podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego (przewidziane na 24 listopada 2009 r.);
• Wejście w życie całego pakietu reform sektora telekomunikacji po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE (grudzień 2009 r.);
• Ustanowienie Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) (wiosna 2010 r.);
• Transpozycja pakietu reform do prawa krajowego w 27 państwach członkowskich UE (do czerwca 2011 r.).

MI/IN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »