| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrost nastrojów na amerykańskiej giełdzie

Wzrost nastrojów na amerykańskiej giełdzie

Według analityków dane z wtórnego rynku nieruchomości w USA oraz indeksy nastrojów europejskich przedsiębiorców powinny wykazać wzrost.

W poniedziałek inwestorzy z europejskich rynków będą oczekiwać przede wszystkim na publikacje indeksów PMI obrazujących nastroje managerów firm reprezentujących sektory produkcyjny i usługowy. Ekonomiści oczekują, że trend zapoczątkowany pod koniec I kwartału 2009 roku zostanie utrzymany i zarówno w całej strefie euro, jak i jej największych gospodarkach (Niemcy, Francja), indeksy PMI nadal rosły powyżej poziomu 50 pkt., co interpretuje się jako ekspansje.

Na początku tygodnia na nastroje na światowych rynkach mogą wpływać także dane z amerykańskiego rynku nieruchomości (dynamika sprzedaży oraz ceny). Sesja na giełdach akcji w Azji kończyła się spokojnie z przewaga zwyżek najważniejszych indeksów - Japończycy mieli dzień wolny od pracy, natomiast hongkongski Hang Seng rósł o ok. 1,3 proc. Australijski indeks zyskał 0,7 proc.

Ostatnie szacunki OECD sugerują, że recesja na świecie dobiega końca, a wzrost gospodarczy w 30 najbardziej rozwiniętych krajach wyniesie w 2010 roku 1,9 proc.

Może jednak okazać się, że eksperci dostosowują prognozy do optymistycznych nastrojów z rynków finansowych, które zupełnie przestały przejmować się możliwością uderzenia drugiej fali kryzysu. W mediach finansowych wiele uwagi od kilku dni poświęca się amerykańskiemu rynkowi obligacji, gdzie popyt na papiery gwarantowane przez rząd jest rekordowo wysoki. We wrześniu zapisy na nowe misje skupiały ok. 4,3 razy więcej kapitału niż ich wartość.

Krótka część krzywej dochodowości znajduje tuż powyżej zera – rentowność trzymiesięcznych bonów skarbowych w piątek wynosiła 0,005 proc., co znaczy, że
dolary drukowane przez bank centralny zamiast trafiać poprzez bankową akcje kredytowa do realnej gospodarki, w dużej części finansują zakupy bezpiecznych aktywów.

W poniedziałek rano frank szwajcarski potaniał do 2,73 zł, a dolar kosztował 2,75 zł. Na GPW chwile po otwarciu sesji WIG20 zyskiwał 1,5 proc.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK