| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy mogą być dostawcami urządzeń dla energii jądrowej

Firmy mogą być dostawcami urządzeń dla energii jądrowej

- Wprowadzenie w Polsce energetyki jądrowej to projekt o wielkim znaczeniu dla gospodarki, którego realizacja powinna zaktywizować różne sektory krajowego przemysłu – powiedziała wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Gospodarki, które odbyło się 17 listopada br.

Ministerstwo Gospodarki podaje, że przedstawiając posłom założenia przygotowywanego w resorcie Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, wiceminister Trojanowska zaznaczyła, że jego realizacja wiąże się z długoterminową strategią rozwoju gospodarczego kraju.

- Krajowe przedsiębiorstwa mogą być dostawcami urządzeń dla energetyki jądrowej. Już ponad 25 lat temu powstawały u nas najważniejsze komponenty takiej siłowni, poza zbiornikiem ciśnieniowym reaktora – przypomniała.

Jak zapewniła podsekretarz stanu w MG, siłownie jądrowe to stabilne, czyste i bezpieczne źródła energii o blisko 60-letnim okresie eksploatacji.

– Porównanie kosztów wytwarzania w dostępnych technologiach wskazuje, że energia z elektrowni jądrowych jest od 20 do 70 proc. tańsza, niż produkowana w innych źródłach – powiedziała.

Zaostrzające się wymogi ochrony środowiska, w tym przeciwdziałania zmianom klimatycznym, będą dodatkowo zwiększać ekonomiczną atrakcyjność źródeł jądrowych.
Ministerstwo Gospodarki zaznacza, że potwierdził to także dr Andrzej Strupczewski z Instytutu Energii Atomowej w Świerku. W jego opinii paliwo jądrowe jest znacznie tańsze od węgla.

- Koszt paliwa dla elektrowni jądrowej o mocy 1 tys. MW, pracującej z dużym współczynnikiem wykorzystania przez rok, to ok. 45 mln euro. Węgiel dla porównywalnej elektrowni konwencjonalnej będzie kosztował 160 mln euro – powiedział.

Wiceminister Trojanowska zwróciła uwagę, iż decyzja polskiego rządu o wprowadzeniu energetyki jądrowej jest zgodna z ogólnoświatową tendencją.

- Można zaobserwować swoisty renesans energetyki jądrowej. Wracają do niej m.in. Brytyjczycy, Włosi, Słowacy i Szwedzi a programy jądrowe z powodzeniem są realizowane w Rumunii i Bułgarii – dodała.

MG/IN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bush Taxi Off-Road Centre

Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK