| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polska gospodarka będzie rosła

Polska gospodarka będzie rosła

W roku 2010 wzrost gospodarczy w Polsce wzrośnie do poziomu 2,5 proc, a w 2011 r. do 3,1 proc. - wynika z raportu OECD Economic Outlook 86. To lepszy wynik od gospodarek strefy euro, których PKB prognozowane jest na 0,9 proc. w 2010 roku i 1,7 proc. w 2011 roku.

Autorzy raportu podkreślają, że sytuacja naszej gospodarki na tle innych państw OECD, dotkniętych recesją, przedstawia się korzystnie. Zdaniem analityków Organizacji utrzymanie w Polsce wzrostu gospodarczego w 2009 r. na poziomie 1,4 proc. będzie możliwe m.in. dzięki wcześniejszemu łagodzeniu polityki monetarnej, osłabieniu złotego, relatywnie małemu uzależnieniu od zewnętrznych rynków zbytu, obniżeniu klina podatkowego oraz inwestycjom infrastrukturalnym finansowanym ze środków unijnych.

Ministerstwo Gospodarki, które poinformowało o wynikach raportu zaznacza, że o silnych fundamentach polskiej gospodarki świadczyć ma również prognozowany na najbliższe dwa lata relatywnie niski poziom bezrobocia (9,6 proc.). Na tle strefy euro, dla której wskaźnik ten osiągnie 10,8 proc. w 2011 r., ekonomiści OECD oceniają, że polski rynek pracy pozostanie stabilny.

Raport wskazuje ponadto, że zagrożeniem dla polskiej gospodarki jest brak równowagi finansów publicznych. Z przedstawionych analiz wynika, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych osiągnie w 2009 r. poziom 6,4 proc. oraz 7,8 proc. w przyszłym roku. Zdaniem analityków OECD, czynnik ten będzie negatywnie wpływał na poziom długu publicznego.

MG/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK