REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UE wykryła praktyki wprowadzające w błąd konsumentów

REKLAMA

REKLAMA

UE przeprowadziła szeroko zakrojoną kontrolę, która miała na celu wykrycie praktyk służących wprowadzeniu w błąd konsumentów. W przypadku 301 stron internetowych poświęconych usługom telefonii komórkowej kontrola dała podstawy do wszczęcia dochodzenia – poinformował serwis prasowy KE.

W jego następstwie usunięto nieprawidłowości na 70 proc. nieuczciwych stron internetowych sprzedających dzwonki do telefonów komórkowych – z czego 54 zostały zlikwidowane. W samych Włoszech w związku z dochodzeniem dziewięciu dostawcom treści internetowych i operatorów telefonii komórkowej wymierzono grzywny w łącznej wysokości ok. 2 mln euro.

REKLAMA

REKLAMA

W sumie w ciągu zaledwie tygodnia w czerwcu 2008 r. skontrolowano 558 stron – operację zmasowanej kontroli przeprowadziło wspólnie 27 krajów UE, do których dołączyła Norwegia i Islandia. Zbadano wszystkie usługi telefonii komórkowej przeznaczone na sprzedaż – dzwonki do telefonów, tapety, logo, gry i czaty.

KE zaznacza, że operacja została zorganizowana w odpowiedzi na setki skarg, które wpłynęły do Komisji, często od rodziców zaskoczonych wysokimi rachunkami za telefon po tym, jak dzieci bez ich wiedzy dokonały zakupu dzwonków do telefonu lub innej usługi. Wiele spośród tego rodzaju stron kieruje swoje usługi do młodych użytkowników.

Kontrola ta była już drugą wspólną akcją przeprowadzoną przez organy ścigania w całej Europie. W 2007 roku 15 krajów UE razem z Norwegią skontrolowało strony internetowe, które sprzedają bilety linii lotniczych.

Unijna komisarz Meglena Kunewa zapowiedziała, że w przygotowaniu jest więcej tego rodzaju wspólnych operacji. „Rezultaty tej akcji pokazują, że ogólnounijna współpraca przy egzekwowaniu przepisów może bardzo skutecznie wspomóc usuwanie nieprawidłowości na rynku z korzyścią dla konsumentów.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Rynek usług telefonii komórkowej stale rośnie, odzwierciedlając popularność samych telefonów. W 2007 roku wartość sprzedaży dzwonków do komórek w Europie szacowano na 691 mln euro, uwzględniając w tej kwocie zakupy za pośrednictwem Internetu, choć nie tylko.

Najwięcej stron, które naruszały przepisy z zakresu ochrony konsumentów, wykryto w Austrii, na Węgrzech i w Rumunii – po 21 w każdym z tych krajów. Następne w kolejności były Francja i Litwa (20 stron), Belgia (18), Norwegia (17) i Holandia (16). W Polsce nadużycia wykryto na ośmiu stronach internetowych.

KE/IN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA