| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrost cen produkcji sprzedanej w przemyśle

Wzrost cen produkcji sprzedanej w przemyśle

W październiku tego roku ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 2 proc. wyższe niż przed rokiem – informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS).

To o 0,4 pkt proc. więcej niż we wrześniu br. Wzrosła także miesięczna dynamika cen produkcji – z -0,2 proc. we wrześniu do 0,3 proc. w październiku. Produkcja budowlano-montażowa podrożała o niespełna 1 proc. tylko w porównaniu z grudniem i październikiem ubiegłego roku.

Według wstępnych danych GUS, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w październiku 2009 roku były o 0,3 proc. wyższe niż w poprzednim miesiącu. Najbardziej podniesiono ceny w górnictwie i wydobywaniu (o 1,6 proc.).

Wzrosły także ceny w przetwórstwie przemysłowym (o 0,3 proc.), produkcji papieru i wyrobów z papieru (o 0,9 proc.) oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 0,7 proc.). Spadły natomiast ceny m.in. produkcji artykułów spożywczych (o 0,2 proc.), maszyn i urządzeń (o 0,5 proc.), a także produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 1, proc.).

W porównaniu z grudniem poprzedniego roku ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 2,6 proc. Najbardziej podniesiono ceny w górnictwie i wydobywaniu o 20,3 proc., w tym w górnictwie rud metali o 86,3 proc., a w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego o 4,7 proc. Wzrosły również ceny w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 10,8 proc.) oraz w sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 7,4 proc.).

W październiku 2009 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 2 proc. wyższe niż przed rokiem, w tym w górnictwie i wydobywaniu o 16,9 proc. Wzrosły również ceny w sekcjach: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 13,8 proc.) oraz dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 7,3 proc.). Spadły natomiast ceny w przetwórstwie przemysłowym (o 0,8 proc.).

Ceny produkcji budowlano-montażowej w październiku tego roku ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu. Wzrosły ceny budowy budynków (o 0,1 proc.). Ceny budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz robót budowlanych specjalistycznych ukształtowały się na poziomie zbliżonym do notowanego w poprzednim miesiącu. W porównaniu z grudniem i październikiem ubiegłego roku ceny produkcji budowlano-montażowej były o 0,9 proc. niższe.

GUS/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK