| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ustawa kominowa jest narzędziem dyskryminacji

Ustawa kominowa jest narzędziem dyskryminacji

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) nie zgadza się na uchylenie ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców, jeżeli jednocześnie uchylona nie zostanie tzw. „kominówka”.

– Prace nad uchyleniem ustawy „wskaźnikowej” powinny być wstrzymane do momentu przedstawienia projektu ustawy znoszącej ograniczenia w wynagrodzeniach kadry zarządzającej w spółkach z większościowym udziałem Skarbu Państwa – przekonuje Adam Ambroziak, ekspert KPP.

Nie ma powodów, aby ustawa kominowa w dalszym ciągu była narzędziem dyskryminacji pracowników, tylko dlatego, że są menadżerami w firmach publicznych i to w sytuacji, w której niepewność w gospodarce w sposób szczególny wymaga, aby polskimi firmami zarządzali najlepsi specjaliści.

KPP od samego uchwalenia tej ustawy w 2000 roku wskazywała na negatywne następstwa obowiązywania tego aktu dla polskich firm i gospodarki. Dysproporcje miedzy zakresem odpowiedzialności, a wynagrodzeniem mogą powodować skłonność do przyjmowania postaw zachowawczych, unikania ryzyka gospodarczego, a nawet uzyskiwania nielegalnych korzyści, zwłaszcza w transakcjach z podmiotami sektora prywatnego.

- Obowiązująca w tym zakresie tzw. „ustawa kominowa” stwarza istotne niebezpieczeństwo patologicznych zachowań – ostrzega KPP.

Niektóre przedsiębiorstwa publiczne próbują zminimalizować negatywne skutki ograniczeń płynących z Ustawy, rekrutując osoby o wysokich kwalifikacjach na stanowiska nieobjęte zakazami ustawowymi.

Prowadzi to jednak w wielu przypadkach do powierzenia takim osobom wpływu na decyzje zarządcze z naruszeniem obowiązujących zasad ładu
korporacyjnego.

Osoby mające istotny wpływ na kształtowanie polityki biznesowej i ważnych decyzji gospodarczych przedsiębiorstwa publicznego nie ponoszą za to w zasadzie
odpowiedzialności, którą obciążają w takiej sytuacji członków organu zarządzającego.

Taki stan rzeczy osłabia również pozycję konkurencyjną polskich przedsiębiorców publicznych, zacierając przejrzystość ich struktur zarządczych.

KPP/IN 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK