| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wyniki produkcji przemysłowej lepsze od oczekiwań

Wyniki produkcji przemysłowej lepsze od oczekiwań

W październiku produkcja przemysłowa obniżyła się o 1,2 proc. w porównaniu do października ubiegłego roku. To spadek znacznie mniejszy, niż oczekiwano. Niespodziankę sprawiły też ceny produkcji sprzedanej przemysłu, wzrastając o 2 proc. - czyli nieco więcej, niż liczyli ekonomiści.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja sprzedana przemysłu w październiku była mniejsza niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku o 1,2 proc. Ekonomiści spodziewali się jej spadku o 2-2,7 proc. Mamy więc kolejne pozytywne zaskoczenie wskazujące, że nasza gospodarka trzyma się nieźle. Październikowy spadek był nie tylko niższy, niż się obawiano, ale także nieco niższy niż we wrześniu, gdy produkcja obniżyła się w stosunku do poprzedniego roku o 1,3 proc.

Dane prezentują się jeszcze lepiej po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym. W tym układzie produkcja wzrosła w porównaniu do października 2008 r. o 0,6 proc. We wrześniu tego roku, po wyeliminowaniu sezonowości, była niższa o 2,1 proc. niż we wrześniu ubiegłego roku.

W poszczególnych sektorach przemysłu ta względna poprawa sytuacji nie rozkładała się jednak równomiernie. Spadek zanotowało 19 spośród 34 sektorów, podczas gdy we wrześniu jedynie 17. Najbardziej ucierpiała tym razem produkcja maszyn i urządzeń, gdzie spadek wyniósł aż 17,7 proc. Tylko nieznacznie mniejszy był w górnictwie węglowym. Produkcja wyrobów z metali zmniejszyła się o 9,8 proc. Tradycyjnie już największy wzrost, bo aż o 13,9 proc., zanotowano w produkcji komputerów i wyrobów elektronicznych, nieźle radził sobie ze spowolnieniem przemysł papierniczy (wzrost o 9,5 proc.) i urządzeń elektrycznych (wzrost o 6,5 proc.). Powodów do narzekań nie mieli też producenci napojów i artykułów spożywczych.

O 2,7 proc. wyższa niż przed rokiem była produkcja budowlano-montażowa. Koniunktura w tej dziedzinie gospodarki ma się wciąż nieźle, choć tempo wzrostu nieco słabnie. We wrześniu produkcja zwiększyła się o 5,7 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku, a w sierpniu aż o 11 proc.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu były wyższe o 2 proc. niż w październiku ubiegłego roku. Tempo ich wzrostu było nieco wyższe niż we wrześniu, gdy wyniosło 1,6 proc. Zahamowana została spadkowa tendencja cen produkcji budowlano-montażowej. W październiku utrzymały się na tym samym poziomie co przed rokiem. We wrześniu spadły o 0,8 proc.

Wskaźniki makro

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK