| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ewidencja nieruchomości jest niedokładna

Ewidencja nieruchomości jest niedokładna

Od listopada 2007 roku na realizację ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego zostało przyznane 49 tys. zł. Mimo to ewidencje nieruchomości nie odzwierciedlają stanu rzeczywistego.

Centrum Informacji Rządu podaje, że zadaniem tej ustawy jest eliminacja zaniedbań dotyczących ujawniania w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego oraz wsparcie obywateli w działaniach zmierzających do regulacji prawnej ich stanu nieruchomości. Ustawa służy także inwentaryzacji nieruchomości oraz zobowiązuje do aktualizacji ksiąg wieczystych.

Z wykazów przekazanych przez starostów wynika, że obszarowo najwięcej nieruchomości (ponad 85 proc.) jest własnością Skarbu Państwa, w drugiej kolejności są gminy (ponad 10 proc.). Z kolei gminy mają największą liczbę nieruchomości (ponad 50 proc.), Skarb Państwa posiada ich mniej (ok. 40 proc.). W księgach wieczystych ujawnionych jest 73 proc. powierzchni nieruchomości Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego, co stanowi 93 proc. ich liczby.

Wojewodowie do 19 sierpnia 2009 roku przekazali ministrowi spraw wewnętrznych i administracji 92 sprawozdania ze złożenia w sądach rejonowych wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego. Złożono 118 360 takich wniosków, najwięcej z nich przekazano do sądów rejonowych w województwach: zachodniopomorskim, dolnośląskim i warmińsko-mazurskim.

Jednocześnie niektórzy wojewodowie sygnalizowali trudności z przekazywaniem ministrowi spraw wewnętrznych i administracji wykazów dotyczących nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego oraz składaniem do sądów rejonowych wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych praw własności. Zwracali uwagę na brak środków finansowych na realizację tych zadań. W znowelizowanej ustawie dotychczasowe terminy sporządzania wykazów przedłużono.

W wystąpieniu pokontrolnym z marca 2009 r. Najwyższa Izba Kontroli zasygnalizowała wiele zastrzeżeń. W 108 powiatach, gminach i miastach stwierdzono, że ewidencje nieruchomości nie odzwierciedlają stanu rzeczywistego. Jednocześnie 60 proc. działek Skarbu Państwa ma nieuregulowany stan prawny, podobnie 30 proc. gminnych.

Ponadto, aktualizacja ksiąg wieczystych przebiega opieszale i prawdopodobnie nie zostanie przeprowadzona w terminie ustawowym, tj. do 19 listopada 2009 roku.

CIR/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK