| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ożywienie na rynku mieszkaniowym

Ożywienie na rynku mieszkaniowym

W okresie od stycznia do października tego roku zostało oddano do użytkowania 128,3 tys. mieszkań. Jest to wzrost o 4,1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2008 roku – informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS).

W okresie styczeń-październik br. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w sześciu województwach, największy w województwie opolskim – o 41,2 proc. – i małopolskim – o 27,8 proc. W województwie mazowieckim wybudowano o 7,2 proc. mieszkań więcej niż przed rokiem (tj. oddano 31,8 tys. mieszkań).

W pozostałych województwach oddano do użytkowania mniej mieszkań niż w ciągu dziesięciu miesięcy zeszłego roku, w tym w województwie warmińsko-mazurskim - o 27,8 proc., świętokrzyskim – o 18,8 proc., kujawsko-pomorskim – o 13,4 proc.

GUS zaznacza, że mimo to w dalszym ciągu miał miejsce spadek aktywności inwestorów w zakresie nowych inwestycji mieszkaniowych. W ciągu dziesięciu miesięcy br. rozpoczęto budowę 124,2 tys. mieszkań, tj. o 21,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Liczba wydanych pozwoleń zmniejszyła się natomiast w porównaniu z okresem styczeń-październik 2008 roku do 152,6 tys. mieszkań, tj. o 24,2 proc.

Największy udział w przyroście nowych zasobów mieszkaniowych mieli deweloperzy, którzy w okresie styczeń-październik 2009 roku oddali 59,8 tys. mieszkań, tj. o 14,9 proc. więcej niż w ubiegłym roku, co stanowiło 46,6 proc. ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania. W ciągu dziesięciu miesięcy br. inwestorzy ci rozpoczęli budowę 35,3 tys. mieszkań, tj. o 41,7 proc. mniej niż w 2008 r. Spadła również liczba mieszkań, na których budowę uzyskali oni pozwolenie - do 53,6 tys., tj. o 39,8 proc.

Inwestorzy indywidualni wybudowali 56,7 tys. mieszkań (o 3,7 proc. mniej niż przed rokiem). W tej grupie inwestorów spadek zainteresowania uzyskiwaniem pozwoleń i rozpoczynaniem nowych inwestycji mieszkaniowych był najmniejszy spośród wszystkich inwestorów. Uzyskali oni pozwolenia na budowę 88,3 tys. mieszkań i rozpoczęli budowę 81,4 tys. mieszkań, tj. odpowiednio o 10,1 proc. i o 7,7 proc. mniej w stosunku do dziesięciu miesięcy 2008 roku.

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie dziesięciu miesięcy 2009 roku oddały do użytkowania 5,7 tys. mieszkań, tj. o 20,9 proc. mniej niż przed rokiem. Liczba uzyskanych przez spółdzielnie mieszkaniowe pozwoleń i rozpoczętych mieszkań była również mniejsza odpowiednio o 29,4 proc. i o 28,8 proc.

GUS/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK