| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Bony nie powinny podlegać opodatkowaniu

Bony nie powinny podlegać opodatkowaniu

Obecne prawo dotyczące braku zwolnienia z podatku dochodowego bonów łamie nie tylko zasady prawidłowej legislacji, ale także zasady konstytucyjne – uważa Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP).

- Dyskryminowanie bonów jako świadczeń rzeczowych nie podlegających zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych jest naszym zdaniem bezzasadne. Przepisy prawa podatkowego powinny być spójne i logiczne. Preferowanie w prawie podatkowym określonych form świadczeń socjalnych kosztem innych nie znajduje uzasadnienia – mówi Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Konfederacja postuluje objecie zwolnieniem świadczeń rzeczowych – w tym bonów towarowych pochodzących nie tylko ze środków zakładowego funduszu czy funduszy związków zawodowych, ale także innych funduszy pracodawcy.

- Tylko takie sformułowanie przepisu pozwoliłoby na realizacje idei pakietu antykryzysowego obejmującego swoim zakresem także pracowników małych i średnich firm. Jednocześnie proponujemy wykluczenie zwolnienia z podatku jakiejkolwiek innej formy świadczeń rzeczowych, poza świadczeniami w naturze i w postaci bonów – kontynuuje ekspert.

Nie ma racjonalnych podstaw, aby także bonów nie traktować jako świadczeń rzeczowych. Pełnią one bowiem taką sama funkcję, a dodatkowo nie są wypłatami pieniężnymi.

- Zupełnie niezrozumiałe jest uprzywilejowanie gotówki w stosunku do bonów, które tylko dla potrzeb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie są uważane za świadczenia rzeczowe, a które zdecydowanie bardziej wypełniają funkcje socjalną w porównaniu do wypłat gotówkowych – dodaje Adam Ambrozik.

KPP/IN

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK