| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Bony nie powinny podlegać opodatkowaniu

Bony nie powinny podlegać opodatkowaniu

Obecne prawo dotyczące braku zwolnienia z podatku dochodowego bonów łamie nie tylko zasady prawidłowej legislacji, ale także zasady konstytucyjne – uważa Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP).

- Dyskryminowanie bonów jako świadczeń rzeczowych nie podlegających zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych jest naszym zdaniem bezzasadne. Przepisy prawa podatkowego powinny być spójne i logiczne. Preferowanie w prawie podatkowym określonych form świadczeń socjalnych kosztem innych nie znajduje uzasadnienia – mówi Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Konfederacja postuluje objecie zwolnieniem świadczeń rzeczowych – w tym bonów towarowych pochodzących nie tylko ze środków zakładowego funduszu czy funduszy związków zawodowych, ale także innych funduszy pracodawcy.

- Tylko takie sformułowanie przepisu pozwoliłoby na realizacje idei pakietu antykryzysowego obejmującego swoim zakresem także pracowników małych i średnich firm. Jednocześnie proponujemy wykluczenie zwolnienia z podatku jakiejkolwiek innej formy świadczeń rzeczowych, poza świadczeniami w naturze i w postaci bonów – kontynuuje ekspert.

Nie ma racjonalnych podstaw, aby także bonów nie traktować jako świadczeń rzeczowych. Pełnią one bowiem taką sama funkcję, a dodatkowo nie są wypłatami pieniężnymi.

- Zupełnie niezrozumiałe jest uprzywilejowanie gotówki w stosunku do bonów, które tylko dla potrzeb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie są uważane za świadczenia rzeczowe, a które zdecydowanie bardziej wypełniają funkcje socjalną w porównaniu do wypłat gotówkowych – dodaje Adam Ambrozik.

KPP/IN

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK