| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Banki zmniejszyły zyski

Banki zmniejszyły zyski

Po trzech kwartałach tego roku zysk netto banków wyniósł 7 mld zł. Jest to spadek o 44,6 proc. (5,6 mld zł) w porównaniu do analogicznego okresu 2008 roku.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) podaje, że przyczyną słabszych wyników banków był wzrost odpisów i kosztów działania i spadek wyniku odsetkowego. Tylko 23 banki (12 banków komercyjnych, 9 oddziałów instytucji kredytowych i 2 banki spółdzielcze) odnotowały stratę netto w łącznej wysokości 1,2 mld zł. Podmioty te skupiały 13,9 proc. aktywów sektora.

Straty większości oddziałów instytucji kredytowych i 2 banków komercyjnych wynikały głównie z ich wczesnej fazy rozwoju.
W tym czasie wynik działalności bankowej obniżył się o 0,7proc. z 36,9 mld zł w pierwszych trzech kwartałach 2008 roku do 36,6 mld zł w analogicznym okresie tego roku.

Zadecydował o tym spadek wyniku odsetkowego o 5,5 proc. (z 22,1 mld zł do 20,9 mld zł). W III kwartale widać jednak znaczną poprawę tej pozycji.
Wynik z tytułu prowizji zwiększył się o 6,9 proc. (z 8,6 mld zł do 9,1 mld zł). Pozostały wynik działalności bankowej wzrósł o 5,8 proc. (z 6,2 mld zł do 6,6 mld zł).

Koszty działania banków w okresie styczeń-wrzesień były tylko o 2,7 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. (18,4 mld zł wobec 18,0 mld zł).

KNF podkreśla, że główną przyczyną słabszych wyników finansowych banków był blisko trzykrotny wzrost ujemnego salda rezerw/odpisów z tytułu utraty wartości, z 2,6 mld zł w okresie pierwszych trzech kwartałach 2008 roku do 8,2 mld zł w analogicznym okresie tego roku.

Eksperci tłumaczą, że wzrost ten jest efektem pogorszenia sytuacji finansowej części klientów w wyniku spowolnienia gospodarczego, rozliczenia walutowych transakcji pochodnych oraz odpisów na inwestycje kapitałowe w krajach regionu.

KNF/IN

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK