| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ameryka wprowadza ulgi podatkowe

Ameryka wprowadza ulgi podatkowe

Przedsiębiorstwa ze stratą netto z działalności operacyjnej poniesioną w roku podatkowym 2008 albo w 2009 roku będą mogły ją rozliczyć z dochodami uzyskanymi w ciągu poprzednich pięciu lat.

W opinii ekspertów Deloitte dzięki takiemu zabiegowi wiele amerykańskich firm może poprawić swoją kondycję finansową oraz pozycję na rynku.

Przyjęta 6 listopada 2009 roku nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu od bezrobocia wprowadzająca przepis umożliwiający rozliczenie straty poniesionej w 2008 roku albo w 2009 roku (ale nie w obu tych latach), z dochodami uzyskanymi na przestrzeni ostatnich pięciu lat, może stać się podstawą dalszego rozwoju amerykańskiej przedsiębiorczości.

Zgodnie z regulacją, przedsiębiorcy będą mogli potrącić stratę z całością dochodu podlegającego opodatkowaniu w ciągu ostatnich czterech lat oraz z połową dochodu podlegającego opodatkowaniu w piątym roku (licząc wstecz od roku podatkowego, którego strata jest rozliczana). W konsekwencji podatnicy uzyskają zwrot zapłaconego uprzednio podatku.

Z nowego rozwiązania będą mogły skorzystać zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa, przepis nie wprowadza bowiem warunku generowania przez przedsiębiorstwo określonego poziomu dochodu brutto.

Dodatkowo małe przedsiębiorstwa, które już rozliczyły stratę poniesioną w 2008 roku na podstawie ustawy z 2009 roku o amerykańskiej regeneracji i reinwestycji, będą mogły rozliczyć stratę poniesioną w 2009 roku na podstawie nowego przepisu.

Zdaniem Zjednoczonego Komitetu do spraw podatków powyższe rozwiązanie może kosztować budżet USA nawet 10,4 miliarda dolarów.

- Należy podkreślić, że nowy przepis zmienia okres rozliczania straty z obowiązujących dotychczas 2 lat na 5. Tym samym podatnicy będą mieli większe możliwości, aby rozliczyć stratę z dochodami uzyskanymi w czasach koniunktury gospodarczej – uważa Tomasz Konik z Deloitte.

Ekspert dodaje, że wprowadzony mechanizm jest bardzo korzystny dla przedsiębiorców – pozwala bowiem, aby uzyskali oni zwrot podatku, który był zapłacony w przeszłości. Z drugiej jednak strony jest to rozwiązanie niezwykle kosztowne dla budżetu państwa. Przedsiębiorstwa amerykańskie uzyskają dodatkowe finansowanie, które w wielu przypadkach może mieć duże znaczenie dla poprawy ich pozycji rynkowej.

Podobne rozwiązania funkcjonują już w innych jurysdykcjach podatkowych.

- Warto zauważyć, iż rozliczanie strat podatkowych wstecz jest możliwe m.in. w takich krajach europejskich jak Wielka Brytania czy Holandia – podkreśla Adam Wacławczyk z Deloitte.

Analityk tłumaczy, że w zaproponowanym przez rząd holenderski pakiecie podatkowym na rok 2010, przewiduje się wydłużenie istniejącej możliwości rocznego rozliczania straty podatkowej na okres 2 dodatkowych lat, co oznacza możliwość rozliczenia straty do 3 lat wstecz oraz przez 6 kolejnych lat podatkowych. Rozwiązanie to dotyczy jednak rozliczenia strat podatkowych wygenerowanych w latach 2009-2010.

Deloitte/IN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK