| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ameryka wprowadza ulgi podatkowe

Ameryka wprowadza ulgi podatkowe

Przedsiębiorstwa ze stratą netto z działalności operacyjnej poniesioną w roku podatkowym 2008 albo w 2009 roku będą mogły ją rozliczyć z dochodami uzyskanymi w ciągu poprzednich pięciu lat.

W opinii ekspertów Deloitte dzięki takiemu zabiegowi wiele amerykańskich firm może poprawić swoją kondycję finansową oraz pozycję na rynku.

Przyjęta 6 listopada 2009 roku nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu od bezrobocia wprowadzająca przepis umożliwiający rozliczenie straty poniesionej w 2008 roku albo w 2009 roku (ale nie w obu tych latach), z dochodami uzyskanymi na przestrzeni ostatnich pięciu lat, może stać się podstawą dalszego rozwoju amerykańskiej przedsiębiorczości.

Zgodnie z regulacją, przedsiębiorcy będą mogli potrącić stratę z całością dochodu podlegającego opodatkowaniu w ciągu ostatnich czterech lat oraz z połową dochodu podlegającego opodatkowaniu w piątym roku (licząc wstecz od roku podatkowego, którego strata jest rozliczana). W konsekwencji podatnicy uzyskają zwrot zapłaconego uprzednio podatku.

Z nowego rozwiązania będą mogły skorzystać zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa, przepis nie wprowadza bowiem warunku generowania przez przedsiębiorstwo określonego poziomu dochodu brutto.

Dodatkowo małe przedsiębiorstwa, które już rozliczyły stratę poniesioną w 2008 roku na podstawie ustawy z 2009 roku o amerykańskiej regeneracji i reinwestycji, będą mogły rozliczyć stratę poniesioną w 2009 roku na podstawie nowego przepisu.

Zdaniem Zjednoczonego Komitetu do spraw podatków powyższe rozwiązanie może kosztować budżet USA nawet 10,4 miliarda dolarów.

- Należy podkreślić, że nowy przepis zmienia okres rozliczania straty z obowiązujących dotychczas 2 lat na 5. Tym samym podatnicy będą mieli większe możliwości, aby rozliczyć stratę z dochodami uzyskanymi w czasach koniunktury gospodarczej – uważa Tomasz Konik z Deloitte.

Ekspert dodaje, że wprowadzony mechanizm jest bardzo korzystny dla przedsiębiorców – pozwala bowiem, aby uzyskali oni zwrot podatku, który był zapłacony w przeszłości. Z drugiej jednak strony jest to rozwiązanie niezwykle kosztowne dla budżetu państwa. Przedsiębiorstwa amerykańskie uzyskają dodatkowe finansowanie, które w wielu przypadkach może mieć duże znaczenie dla poprawy ich pozycji rynkowej.

Podobne rozwiązania funkcjonują już w innych jurysdykcjach podatkowych.

- Warto zauważyć, iż rozliczanie strat podatkowych wstecz jest możliwe m.in. w takich krajach europejskich jak Wielka Brytania czy Holandia – podkreśla Adam Wacławczyk z Deloitte.

Analityk tłumaczy, że w zaproponowanym przez rząd holenderski pakiecie podatkowym na rok 2010, przewiduje się wydłużenie istniejącej możliwości rocznego rozliczania straty podatkowej na okres 2 dodatkowych lat, co oznacza możliwość rozliczenia straty do 3 lat wstecz oraz przez 6 kolejnych lat podatkowych. Rozwiązanie to dotyczy jednak rozliczenia strat podatkowych wygenerowanych w latach 2009-2010.

Deloitte/IN

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK