| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Banki chłodzą apetyt na kredyty

Banki chłodzą apetyt na kredyty

Sytuacja na rynku kredytów dla przedsiębiorstw jest cięgle daleka od normalności – uważa Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP).

Poza podwyższaniem kryteriów ostrożnościowych (m.in. poprzez podniesienie marż dla bardziej ryzykownych kredytów) i zabezpieczeń banki wprowadzają kolejne ograniczenia – alarmuje KPP.

Restrykcje te dotyczą przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw. Banki powszechnie odmawiają kredytowania firm, które działają krócej niż rok czy dwa, co hamuje proces powstawiania i rozwijania nowych podmiotów i zapewne przełoży się na to, że większość z nich nie utrzyma się na rynku.

Dalsze schładzanie popytu na kredyty potwierdza ankieta, przeprowadzona przez NBP na przełomie września i października. Wzięło w niej udział 30 banków. Z badania
wynika, że zdaniem przedstawicieli banków relatywnie dobre wyniki gospodarcze polskich przedsiębiorców i oznaki dalszego wzrostu dynamiki na tle innych krajów unijnych to za mało, by zagwarantować zwrot kredytów.

Co ciekawe, dzieje się to w momencie, gdy następuje relatywna poprawa sytuacji w samych bankach. Z ankiety wynika bowiem, że ich sytuacja kapitałowa przestała być czynnikiem ograniczającym podaż kredytu.

Kilka banków stwierdziło nawet, że ich pozycja kapitałowa sprzyja łagodzeniu polityki kredytowej, wskazując na pewna poprawę w płynności na rynku międzybankowym i w związanych z tym lepszych warunkach finansowania.

KPP/IN

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK