| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Więcej chętnych do przekazania 1 proc. podatków na rzecz OPP

Więcej chętnych do przekazania 1 proc. podatków na rzecz OPP

Ponad 7,3 mln osób, czyli 28 proc. ogółu podatników, przekazało w tym roku za pośrednictwem urzędów skarbowych 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).

Dzięki temu na konta OPP trafiło 380 mln zł, czyli o blisko 82 mln więcej niż w ubiegłym roku. – To dobra wiadomość, że instytucja przekazania 1 proc. podatku cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Dzięki temu tysiące organizacji pożytku publicznego mogą sprawniej pomagać potrzebującym – powiedział minister finansów Jacek Rostowski.

Ministerstwo Finansów podsumowało wyniki akcji 1 proc. z zeznań za 2008 rok. Ubiegłoroczny rekord został pobity i to o prawie 82 mln zł, a najwięcej pieniędzy przekazali mieszkańcy województwa mazowieckiego i śląskiego (blisko 143 mln zł).

Resort podaje, że przełom w popularności korzystania z tej formy rozliczenia nastąpił w ubiegłym roku. Począwszy od zeznań podatkowych za 2007 rok środki na rzecz organizacji pożytku publicznego przekazują naczelnicy urzędów skarbowych zgodnie z wnioskami podatników.

W efekcie zmiany tego mechanizmu w 2008 roku 5,135 mln podatników wsparło organizacje pożytku publicznego sumą 298 mln zł. Oznaczało to, że w porównaniu z rozliczeniem za 2006 rok trzykrotnie więcej podatników przekazało prawie trzy razy więcej pieniędzy.

Z kolei w tym roku zanotowano kolejny rekord. Liczba osób przekazujących 1 proc. podatku wzrosła o ponad 140 proc., a przekazana przez nich kwota – o prawie 130 proc. w stosunku do ubiegłorocznych danych.

– Niewykluczone, że wpływ na tegoroczny wynik miała możliwość przekazania jednego procenta również z korekty zeznania. W tym roku także po raz pierwszy organizacje otrzymują zbiorowe listy darczyńców, a nie - jak dotychczas - cząstkowe z każdego urzędu skarbowego – dodał minister finansów.

Resort podaje, że instytucję 1 proc. wprowadzono do polskiego systemu podatkowego w 2004 roku. Początkowo funkcjonowała na zasadzie ulgi podatkowej – podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych sami dokonywali wpłaty na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, o którą następnie zmniejszali należny podatek. Wówczas skorzystało z niej 80 tys. osób, przekazując na rzecz OPP 10,4 mln zł.

MF/IN

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK