| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Więcej chętnych do przekazania 1 proc. podatków na rzecz OPP

Więcej chętnych do przekazania 1 proc. podatków na rzecz OPP

Ponad 7,3 mln osób, czyli 28 proc. ogółu podatników, przekazało w tym roku za pośrednictwem urzędów skarbowych 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).

Dzięki temu na konta OPP trafiło 380 mln zł, czyli o blisko 82 mln więcej niż w ubiegłym roku. – To dobra wiadomość, że instytucja przekazania 1 proc. podatku cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Dzięki temu tysiące organizacji pożytku publicznego mogą sprawniej pomagać potrzebującym – powiedział minister finansów Jacek Rostowski.

Ministerstwo Finansów podsumowało wyniki akcji 1 proc. z zeznań za 2008 rok. Ubiegłoroczny rekord został pobity i to o prawie 82 mln zł, a najwięcej pieniędzy przekazali mieszkańcy województwa mazowieckiego i śląskiego (blisko 143 mln zł).

Resort podaje, że przełom w popularności korzystania z tej formy rozliczenia nastąpił w ubiegłym roku. Począwszy od zeznań podatkowych za 2007 rok środki na rzecz organizacji pożytku publicznego przekazują naczelnicy urzędów skarbowych zgodnie z wnioskami podatników.

W efekcie zmiany tego mechanizmu w 2008 roku 5,135 mln podatników wsparło organizacje pożytku publicznego sumą 298 mln zł. Oznaczało to, że w porównaniu z rozliczeniem za 2006 rok trzykrotnie więcej podatników przekazało prawie trzy razy więcej pieniędzy.

Z kolei w tym roku zanotowano kolejny rekord. Liczba osób przekazujących 1 proc. podatku wzrosła o ponad 140 proc., a przekazana przez nich kwota – o prawie 130 proc. w stosunku do ubiegłorocznych danych.

– Niewykluczone, że wpływ na tegoroczny wynik miała możliwość przekazania jednego procenta również z korekty zeznania. W tym roku także po raz pierwszy organizacje otrzymują zbiorowe listy darczyńców, a nie - jak dotychczas - cząstkowe z każdego urzędu skarbowego – dodał minister finansów.

Resort podaje, że instytucję 1 proc. wprowadzono do polskiego systemu podatkowego w 2004 roku. Początkowo funkcjonowała na zasadzie ulgi podatkowej – podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych sami dokonywali wpłaty na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, o którą następnie zmniejszali należny podatek. Wówczas skorzystało z niej 80 tys. osób, przekazując na rzecz OPP 10,4 mln zł.

MF/IN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK