| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > W październiku wzrosła stopa bezrobocia

W październiku wzrosła stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku 2009 roku wyniosła 11 proc. i w porównaniu do września 2009 roku wzrosła o 0,1 punktu procentowego – podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Według danych resortu liczba bezrobotnych w końcu października 2009 roku wyniosła 1 741,9 tys. osób i w porównaniu do końca września 2009 wzrosła o 26 tys. osób (1,5 proc.).

Stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca września) wyniosła w październiku tego roku 11 proc. i w porównaniu do września 2009 roku wzrosła o 0,1 punktu procentowego.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaznacza, że wzrost stopy bezrobocia (w granicach od 0,5 punktu do 0,1 punktu) odnotowano w 14-tu województwach. W województwie świętokrzyskim omawiany wskaźnik w porównaniu do poprzedniego miesiąca obniżył się (o 0,1 punktu), a w województwie mazowieckim nie uległ zmianie. Najwyższy wzrost zanotowano w województwie zachodniopomorskim, gdzie stopa zwiększyła się z 14,5 proc. do 15 proc.

Resort podkreśla, że z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że wzrost liczby bezrobotnych głównie spowodowany był rejestracją osób powracających do bezrobocia, po zakończeniu umów na czas określony. Rejestracją osób po zakończeniu prac sezonowych (m.in. w turystyce, budownictwie, ogrodnictwie, leśnictwie) oraz powrotami do rejestracji po zakończeniu zatrudnienia w ramach aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu.

Ministerstwo Pracy dodaje, że w pewnej mierze do wzrostu bezrobocia w omawianym miesiącu przyczynił się również wzrost liczby rejestrujących się osób, powracających po zatrudnieniu za granicą.

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Nienałtowski

Ekspert Domu Kredytowego Notus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »