| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Aktywność przedsiębiorców ratuje polską gospodarkę

Aktywność przedsiębiorców ratuje polską gospodarkę

Polska gospodarka radzi sobie dobrze z kryzysem, choć to raczej zasługa takich czynników, jak zaprogramowanie przez poprzedni rząd obniżenie składki rentowej i PIT, wywołane przez rynek osłabienie złotego, a także odziedziczone z przeszłości niskie zadłużenie bankowe przedsiębiorstw i gospodarstw domowych – wynika z raportu Okresowa Ocena Komitetu Monitorującego opublikowanego w listopadzie br. przez BCC.

Autorzy raportu podają, że dużo zawdzięczamy też sprawności polskich przedsiębiorców i wcześniej podejmowanym reformom, niewiele zaś działaniom obecnego rządu.
Wszystko wskazuje na to, że jako jedyny kraj UE zakończymy ten rok z ok. 1,5 proc. wzrostem PKB.

Obecnie jednak odnotowujemy znaczący spadek produkcji przemysłowej i silny spadek obrotów w handlu zagranicznym. To odłożona w czasie konsekwencja spowolnienia gospodarczego czy wręcz recesji w krajach zachodniej Europy, będących naszymi głównymi partnerami gospodarczymi.

BCC przytacza także dane opublikowane ostatnio przez GUS według których, wzrost inflacji bazowej o 2,9 proc. (konsumenckiej o 3,6 proc.) i wzrost sprzedaży detalicznej o 2,5 proc. (czyli mniej niż spodziewano), uzupełniają obraz krajowej gospodarki w III kwartale br.

Było lepiej niż w poprzednich trzech miesiącach, jednak nie jest to jeszcze znacząca poprawa. Równocześnie zmiana koniunktury w poszczególnych branżach polskiego przemysłu jest ciągle bardzo zróżnicowana, od dużego pogorszenia do znacznej poprawy.

Poprawę widać m.in. w górnictwie, branży motoryzacyjnej i w budownictwie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK