| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Lewiatan: pracownicy nie powinni odpowiadać za niewypłacalność pracodawcy

Lewiatan: pracownicy nie powinni odpowiadać za niewypłacalność pracodawcy

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP) przekonała posłów do złagodzenia regulacji dotyczących zaprzestania działalności gospodarczej i porzucenia zakładu pracy przez pracodawców.

Posłowie pracują nad nowelizacją ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Zmiany te dotyczą umożliwienia wypłaty wynagrodzeń pracownikom w sytuacji zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej i porzucenia zakładu pracy przez pracodawcę.

Lewiatan dostrzega konieczność uregulowania tej kwestii. Obawy konfederacji budzi zbyt krótki (miesięczny) termin faktycznego zaprzestania działalności gospodarczej, po którym pracownicy mogliby korzystać z zapisów ustawy.

PKPP Lewiatan zaznacza, że w dzisiejszej sytuacji gospodarczej zdarza się, że pracodawca czeka dłużej na zamówienia od kontrahentów. Nie oznacza to jednak, że zaprzestaje prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli termin ustawowy byłby zbyt krótki, mogłoby to zaszkodzić pracodawcom w przejściowych trudnościach, oczekujących na zamówienie np. 32 dni.

Lewiatan informuje, że konfederacja jest zadowolona z tego, że podane argumenty zostały wysłuchane i dzięki poprawce Ministerstwa Pracy termin możliwości oczekiwania na zamówienia został wydłużony do dwóch miesięcy. Dopiero po tym czasie pracownicy będą mogli rozpocząć procedurę wnioskowania do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o wypłatę zaległych świadczeń.

PKPP Lewiatan/IN

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK