| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rekordowe ceny złota ucieczką od ryzyka

Rekordowe ceny złota ucieczką od ryzyka

Po krótkim odpoczynku, notowania złota znów znalazły się na rekordowo wysokim poziomie. Dziś za uncję trzeba było płacić nawet 1092 dolary. Do kolejnej psychologicznej bariery mamy więc zaledwie 8 dolarów – podaje Roman Przasnyski, główny analityk Gold Finance.

Ekspert zaznacza, że nowy rekord nieprzypadkowo padł właśnie teraz. Na giełdach zrobiło się nerwowo, inwestorzy znów więc szukają „bezpiecznej przystani” dla swoich pieniędzy.

Mniej więcej do 26 października na głównych rynkach wszystko szło zgodnie z obowiązującym ostatnio schematem. Indeksy na amerykańskiej giełdzie rosły, dolar się osłabiał, zwyżkowały notowania ropy naftowej, wartości nabierało złoto.

Mniej więcej - bo już nieco wcześniej, około 19 października, coś zaczęło szwankować na Wall Street.

Po nieudanym ataku indeksu S&P500 na poziom 1100 punktów, rozpoczęła się korekta. Ale dolar nadal osłabiał. Mimo to, ceny złota reagowały najpierw dość niemrawo, trzymając się na poziomie 1055-1060 dolarów za uncję, a potem dziwnie: spadając między 26 a 28 października do 1038-1028 dolarów. Dziś, pięć dni po tym osłabieniu, za uncję trzeba płacić 1092 dolary, najwięcej w historii.

Warto zwrócić uwagę, że zwyżce na rynku złota towarzyszy gwałtowne umocnienie się dolara. Standardowy mechanizm: słaby dolar
- drogie złoto chwilowo więc nie działa.

Analityk dodaje, że z jednoczesnym umacnianiem się amerykańskiej waluty i zwyżką cen złota mieliśmy ostatnio do czynienia w czasie największego natężenia kryzysu finansowego. Najwyraźniej sprawdza się mechanizm ucieczki od ryzyka do złota i dolara.

Pojawił się on jednak wyraźniej dopiero, gdy korekta na rynkach akcji „rozwinęła skrzydła”. Być może ten pęd inwestorów do złota i amerykańskiej waluty sugeruje,
że giełdy jeszcze pójdą w dół. Dzisiejsze odbicie, po kilku dniach silnych spadków, raczej obrazu rynku nie zmieni, choć dolar znów daje się nabierać i nieznacznie słabnie. Złoto tanieć ani myśli, a tracący na wartości dolar będzie sprzyjać kolejnym rekordom.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nikolay Kirov

Od 1996 r. wykładowca i doradca w zakresie: • Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w biznesie • Przywództwa, wdrażania zmian organizacyjnych i rozwiązywania konfliktów • Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych, Budowania modelów e-Biznesu i Strategii Przez prawie 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w moich wykładach, szkoleniach i sesjach strategicznych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych, programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej a także na międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca „Kozminski AMP - Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, na którym prowadziłem zajęcia w EADA Business School. Na swoich kursach pokazuje jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów. Jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty. Obecnie jest Dyrektorem ds. Strategii i Rozwoju - Center of Excellence - Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów - Akademii Leona Koźmińskiego. Partnerem i członkiem zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członkiem Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członkiem Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członkiem Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards, Członkiem Kapituły nagrody "Lwy Koźmińksiego" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe". Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów oraz studiów podyplomowych „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Jest również opiekunem i promotorem kilkudziesięciu strategicznych projektów doradczych prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekunem i promotorem ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej. Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK