| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Pracodawcy przeciwko osobnemu rejestrowi zatrudnionych w szczególnych warunkach

Pracodawcy przeciwko osobnemu rejestrowi zatrudnionych w szczególnych warunkach

PKPP Lewiatan nie zgadza się z propozycją utworzenia w ramach Centralnego Rejestru Ubezpieczonych osobnego rejestru zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

PKPP Lewiatan podaje, że zgodnie z założeniami projektodawcy rejestr ten miałby być tworzony od 1 stycznia 2010 roku, a zawarte w nim dane powinny stanowić jedyną podstawę do określania stażu pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Do rejestru miałyby być jednak wpisywane nie tylko bieżące okresy zatrudnienia, ale również wcześniejsze okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

W ocenie konfederacji proponowane w ustawie rozwiązanie budzi szereg wątpliwości zarówno merytorycznych, jak i technicznych. Jego konsekwencją będzie natomiast nałożenie na pracodawców zatrudniających pracowników w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze dodatkowych, kosztownych obowiązków związanych z przekazywaniem do ZUS dokumentów osobowych pracowników.

Projekt nie precyzuje m.in. przy tym kręgu podmiotowego osób, których wpis miałby dotyczyć. Nie wskazuje bowiem, czy wpis do rejestru dotyczyć ma jedynie osób urodzonych po 1948 roku, czy też tych urodzonych przed 1949 rokiem.
Ponadto projekt nie określa, czy wpisowi podlegać mają ubezpieczeni, którzy pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wykonują obecnie, czy także i tacy, którzy tego rodzaju pracę wykonywali wcześniej przez krótki okres czasu, a obecnie podlegają ubezpieczeniu z innego tytułu i wiadomo, że nie nabędą prawa do emerytury w obniżonym wieku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK